Kas oled vahel mõelnud, et vajaksid kedagi, kes Sind kuulaks hinnanguid andmata? Või et oleks keegi, kellega saaks jagada hingel olevaid koormaid? Keegi, kes aitaks kõrvalt vaadata ja kellel oleks ehk kõrvalseisja neutraalne, aga samas soe hoiak?
Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuses pakuvad hingehoidu, psühholoogilist nõustamist, paari- ja pereteraapiat kaks spetsialisti: koolipsühholoog ja pereterapeut Karita Kibuspuu (EEKBKL) ning kaplan ja pereterapeut Maire Latvala.
Kui üldisemalt on Sõbralt Sõbrale organisatsioon tegelenud sotsiaaltööga, siis ühel hetkel tundus täiesti loogiline pakkuda soovijatele ka nõustamist. Nõustamiskeskuses saavad tasuta abi kuni 20-aastased noored.
Kõige sagedamini tulevad noored tuge saama eneseotsingutes või selleks, et mõista ja parandada suhteid sõprade, partneri või oma pereliikmetega. Paariteraapia aitab tõhustada partneritevahelist suhtlemist ja lahti mõtestada tekkinud konflikte. Pereteraapia aitab näha, mõtestada ja vajadusel muuta suhtlemismustreid läbi mitmete põlvkondade.
Selleks, et terapeudi poole pöörduda, on tarvis ületada teatav valehäbi – hirm, et abi otsijat peetakse läbikukkunuks või suisa hulluks. Arsti külastamine tervisemurede korral tundub igati tavaline, kuid vaimse tervise spetsialisti poole pöördumine on paljude jaoks seotud seesmise tõrkega. Paljud, kes Karita või Maire juurde vastuvõtule tulevad, on püüdnud pikka aega ise toime tulla. On loetud raamatuid, räägitud sõpradega, püütud kogudusest või internetist leida tuge. Siiski ühel hetkel on jõutud selgusele, et see pole piisav. Terapeut kuulab, ei anna hinnanguid, peegeldab ja aitab otsida teed mõtete ja suhete keerdkäikudes. Mõnikord piisabki sellest, et inimene saab oma mõtted kõva häälega välja öelda. Keerulisematel puhkudel võtab pikalt aega, et elu sasipundardest väljapääsu leida. Vajadusel suunavad terapeudid abivajaja edasi psühhiaatri juurde.
Ühe noore kogemus:
Tänaseks võin julgelt ja tänulikult öelda, et olen saanud käia psühholoogi juures nõustamisel juba mitmeid kordi. Kui alustasin, olin päris keerulises kohas enda sisemaailma, mõtete ja tunnete ning selle kõige tõttu ka suhetega. Igapäevane elu ja toimimine olid kohati juba väga keerulised, kuid sellest hetkest, kui hakkasin regulaarselt nõustamisel käima, algas minu jaoks üks hea tervenemisprotsess. Võimalus kõike seda, mida ise ei oska ei mõista ega sõnadesse panna, kellegagi arutada ning lahendusi otsida, on olnud niivõrd oluline. Mina olen veel enda teekonnal ja usun, et tervenemisprotsessi keskpaigas, kuid olen juba praegu tänulik kogu abi eest, mis mulle osaks on saanud. Tahaksin väga, et igaühel oleks võimalus seda kogeda, sest üksi on raske, kuid koos alati palju kergem.
Laura, 17 (nimi muudetud)
Sõbralt Sõbrale nõustamiskeskus asub Tartus, aadressil Annemõisa 2. Lisainfo ja nõustamise broneerimine kodulehel: sobraltsobrale.ee/noustamiskeskus.
Tekst Maire Latvala
Fotod Iren Mõttus