Andekas tuleviku ooperistaar Hanna Maarja Kangur laulab täna Dominiiklaste kloostris

Andekas tuleviku ooperistaar Hanna Maarja Kangur laulab täna Dominiiklaste kloostris

Täna kell 20 toimub noorte muusikute „Jõulukontsert Dominiiklaste Kloostris“.  Hanna Maarja Kangur (vokaal), Joonas Alvre (vokaal ja akustiline kitarr), Matteus Elbrecht (akustiline kitarr) ja Oliver Rõõmus (cajon) esitavad küünlakumas tuntud jõululaule jazzivõtmes Vene tn 16 asuvas Dominiiklaste Klooster/Muuseumis.

***

Pluss sai veel enne kontserti rääkida laulja Hanna Maarja Kanguriga ning küsida, millega hõbehääl praegusel ajal tegeleb, tulevikuplaanidest, jõuludest ning mida tähendab olla kristlane ja muusik tema jaoks.

Hanna Maarja on üles kasvanud muusikute peres, kus on alati armastatud ühiselt musitseerida.  Oma esimesel lauluvõistlusel käis ta juba 4 aastaselt ja end konkursidel proovile panna armastab siiani. Õppinud on ta ligi 10 aastat klaverit ja umbes 5 viiulimängu ning nüüd õpib Tallinnas Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakoolis ooperilaulja professiooni. Ta jagas mulle, et ta ei otsi taga kuulsust. “Põhirõhk on pigem muusika viljelemisel, mis pakub elus kõige rohkem rõõmu ja vastavalt sellele saada ka tunnustust, kui see läheb inimsetele korda. Jumal on mulle nii palju kinkinud. Olen väga tänulik.“ võtab Hanna Maarja kokku.

Hetkel valiti Hanna Maarja 13 noore andeka ooperilaulja hulka, keda asus koolitama Rahvusooper Estonia meeskond eesotsas Neeme Kuningaga programmis  OPERAtsioon VOX.  Seal koolitatakse tema lauluandi, aga juurde õpetatakse ka näitekunsti, solfedžot, itaalia keelt jpm. Tema saamine sinna oli aga juba vedamine, sest finaali päeval kui asuti valima 12 paremat lauljat, jäi Hanna Maarja 2 nädalaks angiini, nii et esialgsesse rivistusse ta ei pääsenud. Küll oli tal aga suur soov programmi sisse saada, nii et ta kirjutas selle juhile Neeme Kuningale ja palus võimalust ikkagi žüriile oma repertuaar ette kanda.  Nad olid sellega pärast kaalumist nõus ja esinemise järgselt sai ta kirja, kus öeldi, et ta oli programmi juurde lisatud ja et nad nägid temas perspektiivikat lauljat. „On tõesti au olla valitud,“ lisab Hanna.

Küsimusele, kuidas ta ühendab seda, et ta on kristlane ja muusik, vastas Hanna Maarja nii: “Ma õpin klassikalist muusikat. Bach, Händel ja muud klassikalised interpreedid on loonud enamasti religioosse sisuga muusikat.  Pühakirjast on võetud peamised oratooriumide ja reekviemide tekstid. Aga niisamuti imponeerib mulle väga jazz/soul/ meditatiivne muusika ning arvatavasti tegelen sellega paralleelselt klassikalise muusikaga ka edaspidi Minu eesmärgiks lõpus, kui ma olen omandanud ooperilaulja professiooni, oleks need kaks maailma omavahel ühendada ja luua midagi originaalset ja uut, milles rahvas tunneks ära, et just seda oligi vaja. Dominiiklaste kloostris saab kuulda sellist klassikaliselt koolitatud hääle jazzi rakendamist. Klassikalist jõulumuusikat me ei tee. Kontserdiõhtut ilmestab ka piiblitekstide lugemine. Jagame inimestele jõuluevangeeliumi.”

Oma kaugemat tulevikku näeb Hanna loodetavasti Eestis, aga ei välista ka võimalust, et Jumalal on tema jaoks teine plaan ja muusikukarjäär viib mingiks elujärguks välismaale tegutsema.

„Jõulud seonduvad mulle perega. Paraku on nii, et meid on peres palju ja nad on koguaeg kuskil ilma peal laiali ja seepärast ma terve aasta seda ootangi, et lõpuks ometi saaks pere kokku ja saaks olla ühise laua taga ja laulda jõululaule, käia koos kirikus. Jõulud on eriline peresündmus.“

***

Täna õhtust üritust korraldab muusikaühing Crescendo. Kontserdil on ka pilet, et toetada noorte muusikute tegutsemist. Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õpilasele 3 €,  õpilasele 4 € ja täiskasvanule 5 €.

Tekst: Iiris Kohv,  Foto: Crescendo