Juhtkiri 2/2018: Tõeline jõud


Armas lugeja,

Juba suviste meeleoludega toome sinuni taas värske Plussi numbri. Seekord saad lugeda ja kaasa mõelda jõu teemadel. Mis on siis tõeline jõud ja kuidas seda leida. Kas alati ongi jõudu vaja või tohib vahel ka öelda, et ma lihtsalt ei jaksa praegu. Siiski võime olla kindlad, et kui Jumal on andnud ülesande, siis ei mõtle Ta kunagi, et Sa niikuinii ei saa hakkama. Vastupidi!

 

„Mind kui varandust Ta valvab, hoiab,
omandust, mis kallilt ostnud Ta.
Nii kui päevi Tema armust kingib,
nii Ta jõudu nendeks jagab ka.”

„Ainult päev” – KLPR 334

 

Juba mõnda aega tagasi saavutas Eesti rallisõitja Ott Tänak Argentiina rallil esikoha. Juhtusin seda sõitu ka nägema ning põnev oli vaadata, kuidas noormees ajas mööda mägiseid ja kurvilisi teid taga sekundeid ja sajandikke, mis talle lõpuks võidu tõid. See ei olnud mingi kruiisimine, vaid ikka tõeline kihutamine lahtisel kruusal ja kividel nii, et tossupilv taga. Kujuta nüüd ette, et Sina istud selles ralliautos ja oled stardijoonel. Mootor juba uriseb ja fooris vilguvad tuled ning siis süttib roheline ja Sa annad täiega minekut. Sa hoiad jalga pedaalil ja auto kogub kiirust. Juba läbid esimesed kurvid, ainult et siis juhtub midagi, mida ükski pealtvaatajatest ei ole mitte kunagi näinud. Sa vajutad pidurit ja jääd keset teed seisma. „Mida!?” mõtlevad su tiimikaaslased ja kõik pealtvaatajad. Nad on lihtsalt jahmunud ja valitseb täielik vaikus. „Mis nüüd juhtus?” Ega ei juhtunudki midagi. Sa jõudsid lihtsalt esimese ristmikuni ja ei tea, kuhu poole pead keerama. Sa tahad küll nii väga võita ja Sul on selleks kõik eeldused olemas – parim auto, parim meeskond, uhke kiiver ja rallikindad – ainult et Sa ei tea, kus on finiš.

Vahel tunneme ka oma elus, et oleme justkui sihi kaotanud. Ei teagi, mille nimel õieti elame ja kuhu see kõik välja peaks jõudma. Need segaduse hetked röövivad meilt jõu, et edasi minna. Me jääme justkui kinni kas mingisse hetke või tundesse või teelahkmele, kus ei oska õiget teeotsa valida.

„Sinu sõna on mu jalale lambiks ja valguseks mu teerajal.” (Ps 119:105) Laulik kinnitab, et Jumala sõna on see, mis valgustab meie elutee rada ja hoiatab ohtude eest. Samuti ei jäta Jumal oma lapsi teadmatusse, kuhu suunas meil tuleb liikuda. „Sina annad mulle teada elu teeraja.” (Ps 16:11)

Ott Tänak võitis ralli tänu oma heale meeskonnale, kiirele autole ja lihvitud sõiduoskustele. Siiski oleks kõik see olnud kasutu, kui tema kõrval ei oleks istunud Martin Järveoja.

Õppides tundma Jumala tahet oma elus, ei pea me sihitult läbi elu kulgema, vaid võime põrutada kindlalt võidu poole. Tõelise jõu annab see, kui tead, kuhu on minek ja kes Sind juhib.

 

Joel Reinaru
Plussi peatoimetaja