Lääne-Nigula kiriku õpetaja: pakume televaatajaile jõuluõhtul nooruslikku jumalateenistust


Eesti kirikute nõukogu otsustas juba paar kuud tagasi panna tänavuse jõuluõhtu jumalateenistuse teleotseülekande võõrustamise valud ja rõõmud Taeblas asuva Lääne-Nigula kiriku ja koguduse õlule. “Ega see kohustus meile nüüd päris vastu tahtmist ka pandud pole,” muigab koguduse õpetaja Leevi Reinaru, “aga parasjagu rabelemist ja kuhjaga vastutust toob see endaga kaasa küll!”

Oktoobris küsis Lääne praostkonna praost Tiit Salumäe Leevi Reinarult, kuidas ta suhtub mõttesse tänavune jõuluõhtu jumalateenistuse teleülekanne Lääne-Nigula kirikus korraldada. “Küsisin seda koguduselt ja üldiselt oldi ettepanekuga päri,” meenutab Reinaru. “Vastutus on muidugi suur, aga meie oleme valmis. Ülekandeks vajalik minutikava on meil paberil kirjas ja kahel korral kirikus juba ka läbi mängitud. 58 minutit on kava pikk. Reedel on meil peaproov, kus ka televisioon on kohal.”

Praegu peetakse Taeblas jumalateenistusi Lääne-Nigula kiriku kõrval pastoraadihoones, sest kütmine, milleks Reinaru sõnul kasutatakse õli, pole sugugi odav lõbu. Juba XIV sajandil ehitatud kirikus hoitakse praegu vaid vanale hoonele ja selle sisseseadele vajalikku miinimumi, mis küünib umbes viie soojakraadini. Pühadelaupäeval aga avatakse soojakraanid, mis peaks esinemiseks sobiva temperatuuri tagama lauljatele, pillimängijatele ja jutlustajatele eesotsas EELK peapiiskopi Andres Põderiga, koguduse liikmetest, külalistest ning ülekandetiimist rääkimata. “Praegu on veel müürid soojad ja päevaga peaksime vajaliku soojataseme enam-vähem kätte saama,” räägib Reinaru.

Teenistuse põhijõud on kodukandist

Jõuluõhtu teenistus peetakse Reinaru sõnul ära oma jõududega. Mõeldud sai ka nimekate solistide tellimisele, kuid jäi peale seisukoht, et võimalus tuleks anda pigem oma inimestele, olgu nad siis vanad või noored. Ja ega seda raha ühel kogudusel ka ülearu ole, eriti praegusel ajal, nii et pikemat kaalumist tegelikult polnudki.

Esinemisvõimaluse, mis mõistagi pole esmakordne ega juhuslik, saab

Reinaru enda pere täies koosseisus. Ema Helle juhtida jääb koor, saatebändi juhib vanem poeg Daniel, solistidena esinevad keskmine poeg Joel ja noorim Samuel. Televaatajatele meenub viimane küllap veel kaua mundris sõdurpoisina, kes superstaarisaates julges lobelõug Mihkel Raua enda mõttevahetuses paika panna. “Samuel on õigluse koha pealt hästi tundlik ja saates kõlanud burleskikommentaar ei mahtunud talle lihtsalt hinge,” räägib Reinaru, meenutades, kuidas kodus pingsalt poja esinemist jälgiti. “Kristlased lasevad endale tihtipeale pähe istuda, aga Samuel on teisest puust ja ei lase!” Pühade ajal on noorsand väeteenistusest puhkusel ja tema soolonumbriga on kavakoostajad arvestanud. Kas Samuel esineb mundris, seda veel ei tea. “Vaadake jõuluõhtu ülekannet Lääne-Nigula kirikust!” ütleb Reinaru.

“Meie kirikus on noortepärast muusikat juba pikemat aega viljeldud ning seda meeleolu tahaksime ka jõuluõhtul jagada, mis pole võib-olla väga traditsiooniline lähenemine,” kergitab ta jõuluõhtu eeskavalt ettevaatlikult saladuseloori. “Esitame oma laule, mille hulgas on rõõmsamaid viise. Lisaks ka kitarrimuusikat ja rütme, mis aga ei sega meil kuulutamast rõõmu. Elu on näidanud, et kui see tuleb siirast meelest, siis jõuab see ka pärale!”

Kas on aasta pidulikumale jumalateenistusele oodata ka külalisi riigijuhtide hulgast, ei oska Reinaru öelda.

Allikas: Õhtuleht