Vastutus oma aja kasutamisel


Tänapäeval on üsna lihtne oma päeva sisustada, olgu siis õppimise, töötamise või lihtsalt nutitelefonis aja surnuks löömisega. Ühest küljest on hea, et meil on näiliselt lõputu arv viise aja kasutamiseks, kuid tuleb meeles pidada, et mitte kõik valikud ei ole meile kasulikud.

 

Pole raske tunda ära pattu asjades, mille tekitatud kahju meie elule on nähtav, nagu meelemürkide tarvitamine, teiste vihkamine või varastamine. Selleks, et mõista, millest Jumal tahab, et me oma elus hoiduksime, tuleb aru saada, mida patt tähendab. Patt on kõik, mis jääb väljaspoole Jumala tahet, ja Jumala tahe on see, et me elaksime täisväärtuslikku elu Tema kaudu. Seega on patt ilmajäämine Jumala parimast plaanist meie jaoks, mitte lihtsalt midagi, mille põhjal Ta saab meie üle kohut mõista. Jumal tahab meile mitte piiratud, vaid täisväärtuslikku elu.

 

1. Korintose 10:23 on kirjas: „Öeldakse: “Kõik on lubatud!” – Siiski kõigest ei ole kasu. “Kõik on lubatud!” – Siiski kõik ei ehita kogudust.“ Meile on antud vaba tahe ja koos sellega ka vastutus teha oma igapäevases elus valikuid, kuidas aega kasutada. Usun, et meil kõigil on olnud palju niisuguseid päevi, mille sisustamise viisidega me ei ole rahul: oleme veetnud terve päeva sotsiaalmeedias või siis kurikuulsat „mittemiskit“ tehes. Oma elus olen kogenud, et just selliste päevade lõpuks on mul väga halb tunne, nagu oleksin päeva täiesti ära raisanud. Tagasi vaadates tundub, et niisugused päevad on olnud isegi halvemad, kui näiteks need, kui olen mõne sõbraga tülli pööranud või endas tõsiselt pettunud.

 

Kirjas heebrealaste on öeldud, et kannatused on meile kasvatuseks (Hb 12:7–11), ning kiri Roomlastele sedastab, et kannatused toovad lõpuks meile kannatlikkuse, mis toob läbikatsutuse, mis omakorda toob lootuse (Rm 5: 3–4).

 

Kuigi esmapilgul ei tundu kuidagi kahjulik veeta tervet päeva mitte midagi tehes ja n-ö puhates, oleks siiski mõistlik vaadata, mida oleksime saanud teha kogu tuuldelastud ajaga. Loomulikult on vaja lõõgastuda ja võtta aega asjadeks, mida naudime, kuid on tähtis muuta viise, kuidas me puhkame, nii et saaksime ka puhates kogeda Jumala täisväärtuslikku elu, olgu siis muusika, kunsti, sõprade ja perega aja veetmise või mõne hea raamatu lugemise kaudu. Leidub hulgaliselt mooduseid, kuidas kasutada aega täisväärtuslikult, aga viise oma aega raisata on piiramatult.

 

Tekst Artur Sirk
Foto Pixabay

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 1/2016 Märts

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit