Intervjuu jalgpalluriga Kaká


Brasiilia jalgpallilegend, keda tuntakse Kaká nimega, on üks kaheksast mängijast, kellel on kogu ajaloo jooksul õnnestunud võita nii Ballon d’Or, FIFA Maailma Karika kui ka UEFA Meistrite Liiga tiitel. Esimese sportlasena maailmas õnnestus tal Twitteris koguda 10 miljonit jälgijat ning teda peetakse üheks maailma tuntuimaks atleediks. Ta on valitud kahel järjestikusel aastal Time ajakirja 100 mõjukaima inimese hulka ning lisaks on ta ka ÜRO Toiduprogrammi saadik.

 

Kuidas kõik algas?
Noorena mängisin jalgpalli lihtsalt lõbu pärast. Kui olin 15-aastane, siis oli mul suur jutuajamine vanematega, kus avaldasin soovi, et tahan elukutseliseks jalgpalluriks saada.

 

Mis on Sind motiveerinud?
Mind motiveeris armastus selle spordi vastu. Mulle meeldib jalgpalli vaadata sõpradega, meeldib koos lastega mängida. Armastus spordi vastu hoidis mul distsipliini.

 

Kas selles meeskonnaspordis on ka alandlikkust vaja?
Jah. Jeesus on hea näide. Ta teenib teisi. Pead teenima teisi, et olla juht. See ei tähenda seda, et Sa peaksid hoidma end väiksemana väljakul või olema tagaplaanil, aga Sa pead teisi kuulama ning teinekord ka tunnistama, kui ise oled midagi valesti teinud.

 

Kas oled oma usku kuulutanud mingil viisil? Tean, et oled kandnud särki “Ma kuulun Jeesusele”.
Olen näinud palju inimesi, kes hoiavad oma usu tööst eemale. Ma pidin alguses õppima, kuidas seda teha. Jalgpalluri töö juures on tahes tahtmata palju tegemist ka meediaga. Tuleb valida, mille eest oled valmis võitlema ja mille eest saadakse sind kritiseerida. Ma siiski valisin raskema tee, et kuulutan evangeeliumi läbi oma töö.

 

Kuidas tunned end artiklites ilmuva kriitika osas?
Alguses lugesin artikleid enda kohta ajalehtedest, kuid varsti sain aru, et kriitika ja rünnakud mõjutasid mind. Lõpetasin ajalehtede lugemise ära. Siiski ma eristan, et kriitikat jalgpalli kohta ma võtan vastu, sest tegu on minu tööga, aga muud laimu ja valeuudiseid, mis ajalehed minu eraelust levitavad, ei lase ma endast läbi. Olen õnneks karjääri jooksul õppinud eristama kriitikat ja ka seda, et kiitust ei saa ülehinnata.

 

Kui suurt rolli mängib jalgpalli meeskonna juht ehk treener?
Hirmu sisendavad juhid võivad tulemusi saavutada, kuid armastusega juhtivad juhid saavad oma meeskonnast parima.

Olen mänginud erinevate treenerite all. Mõni juhib hirmutades, aga teine armastades. Kui mängid halvasti, siis treener kritiseerib Sind ja ei taha Sinuga tükk aega pärast seda matši üldse rääkida. Ta kujundab isegi Su riietusruumi nii, et Sul on seal ebamugav ja rõhuv olla. Siis mu sees tekib tunne, et ma tahan enda treenerile koha kätte näidata ja ma hakkan hoopis temaga võistlema, kuigi peaksin võistlema vastasmeeskonnaga. See rikub meeskonnatööd.

Armastav juht oskab genereerida meeskonda nii hästi, et kõik tunnevad end kui üks pere ja neil on hea meel trenni tulla ja joosta veel see “ekstra miil”. Raske roll on treeneril selles osas, kui osad mängijad peab varupingile jätma, kuid teistel laseb mängu minna. Aga armastav juht oskab õigete sõnadega mehi pingevabalt varupingile suunata ilma, et keegi solvuks, et ta platsile ei saanud minna.

 

Mis on Sinu sõnum teistele?
Pole vahet, kas Sul on ametlik juhiroll või mitte, me juhime iseennast nagunii kõik. Koolita end, kuula kõnesid ja hari end!

Kõige tähtsam on meie identiteet. Mul on olnud suuri kaotusi ja suuri võite nii tööalaselt kui isiklikus elus, aga miski ei saa ära võtta minu identiteeti – ma olen Jeesuse laps ja tean, et käin alati kõigest läbi koos Temaga, ja see on kõige suurem asi üldse. Siis ei tundu need kaotused ja võidud enam nii tähtsad meie elus.

 

Tekst Samuel Reinaru
Tekst on koostatud GLS 2020 konverentsil toimunud intervjuu põhjal. Jalgpallurit intervjueeris Brasiilia TV ja raadio saatejuht Claudia Tenorio