Minu väärtus


Igal inimesel on elus mõni hetk, mil ta on tundnud end väärtusetuna. Neid hetki võime kogeda tihti end teistega võrreldes, ennast halvemaks pidades või mõeldes, et ma ei ole piisav. Minagi olen seda kogenud ja tean, et mida suuremaks see auk enda peas kaevata, seda raskem on sealt uuesti välja ronida.

Ma olen terve lapsepõlve pidanud ennast teistest vähemaks, seda eriti enda välimuse tõttu, sest koolis mind narriti ja see jättis pikaks ajaks jälje minu enesekindlusele. Kuna ma tegelesin tantsimisega, siis panin kogu oma kindluse sellele, sest seda ma tegin hästi ning keegi ei saanud seda ära võtta. Kui ma jõudsin keskkooli, siis tahtsin ma näidata kõigile, et tegelikult ma olen rohkem väärt kui nad arvavad. Muutsin oma välimust ja elustiili ning hakkasin käima pidudel ja suhtlema poistega, et leida tunnet, et ma olen väärtuslik. Kogu see periood muutis mu elu veel katkisemaks ning ma ei saanud aru, miks mind ära kasutatakse ja miks mind keegi päriselt ei armasta.

Keskkooli viimasel aastal sain oma ellu sõbrad, kes minust tõesti hoolisid ja kes mind väärtustasid ning kiirelt tekkis mul suhe ühe oma lähedase sõbraga. Ma olin seda nii kaua oodanud, et keegi tõesti armastaks mind ja tahaks minuga koos olla. Kuid aasta hiljem muutus see suhe minu jaoks hävitavaks. Sain tihti kommentaare, et olen rumal ja paks, mis muutsid mind enda suhtes ääretult kriitiliseks. Hakkasin kaugenema oma sõpradest. Samuti ei meeldinud mu poiss-sõbrale, et tegelen tantsimisega ja tema arvates ei osanud ma tantsida. Miski, mida olin alati pidanud enda jaoks oluliseks, rööviti minult ära ja see lõhestas mind, sest ei saanud enam aru, kes olen mina ja mis on minu elu mõte.

Õnneks lõppes see suhe pärast kaht aastat, kuid selleks hetkeks ei teadnud ma enam, mida oma eluga teha. Kuni hetkeni, mil ma kohtusin Jumalaga. Võin tõesti öelda, et enne kristlaseks saamist, ei teadnud ma, mida tähendab olla armastatud ja väärtuslik kellegi jaoks. Ajapikku näitas Jumal mulle, et ta tahab kustutada halvad mälestused ja luua hoopis midagi uut. Minu ümber tekkis kogudus ja inimesed, kes minust hoolisid ja mind julgustasid. Kogesin erilist armu, kui mõistsin, et Jumal armastab isegi mind, kuigi ma olen käitunud halvasti. Ta saatis oma Poja minu ja sinu eest ristisurma, et me võiksime elada igavesti Tema armastuses – nii väärtuslikud oleme me Temale (Rm 5: 6–8).

Naistena on meil kerge üksteist võrrelda välimuse kaudu, kuid Jumal igatseb meie siiraid ja puhtaid südameid, mis on avatud eelkõige Temale (1Pt 3:3–4). Kui leidsin enda kõrvale inimese, kes armastab mind tingimusteta minu südame pärast, siis mõistsin, millist armastust Jumal meie vastu tunneb ja kui oluline on kanda hoolt oma südame eest. Sinu väärtus ei seisne selles, milline sa välja näed või kui kaugele sa elus jõuad. Sa oled väärtuslik selle tõttu, kes on su valmistanud: lase Jumalal oma südant muuta, Tema näeb suurt pilti ja teab, mida sa väärt oled!

 

Tekst Helin Siibak
Foto Pixabay

 

Väärtus Piiblis “Jeesus kõneleb Samaaria naisega” (Jh 4: 5–30)