Saabudes ootas meid ees pikk järjekord. Kirikuõu oli kiiresti täitumas värviliste telkidega, mille ümber sagisid rõõmsad JäPel osalejad. Õhus oli tunda põnevust ja ootusärevust ning võis kindel olla, et tulemas on suurepärane nädalavahetus. Kohe pärast JäPe noortefestivali alanuks kuulutamist täitus õhtu muusikaga. Üles astusid house band ja Maria Gertsjaki bänd. Viimaste mõnus muusika tekitas kodutunde, seega otsustasin uurida, kes nad on ning milline on nende taust.
Bänd sai alguse Merje Kägu (JäPe house band´i kitarrist) initsiatiivil. Oli mõte tulla JäPele laulma ning nii bänd kokku pandigi. Nimeks on sellel veel Maria Gertsjaki bänd, aga kõik head nimesoovitused on teretulnud. Maria on ise juba mitu korda JäPel käinud, aga oma bändiga on ta siin esmakordselt. Ka eelmisel aastal lõi ta kaasa esinejana, siis aga house band´i koosseisus. Maria sõnul on esinejana laagris olla täiesti teine tunne. Eelmisel aastal tundus kõik väga võõras, aga selleks aastaks on juba mõningane kogemus olemas. Kui varem sai Maria laagris osalejana programmist rohkem osa võtta, siis praegu kulub tema aeg proovideks ja puhkamiseks. Mariale meeldib korraldustiim, inimesed on lahedad ja saab palju suhelda. “Tore on siin olla,” rõõmustab Maria.
Bändi klaverimängija Merilyn Tiit tuleb Tallinnast, ülejäänud – Tõnis Kirsipu (trummar), Sander Kahu (basskitarrist) ja Ainar Toit (kitarrist) – on Maria koolikaaslased Viljandist. Mariale meeldib, et bändikaaslased on avatud ja arvestavad üksteisega. “Tore on koos muusikat teha, palju nalja saab ka,” räägib ta. Bänd on koos tegutsenud vaid vähe aega, kuna koosseis pandi kokku just JäPe jaoks. Sellest hoolimata leiab Maria, et bändis on suurepärased muusikud ja neil on omavahel hea klapp.
Marial on hea meel, et ta saab oma loominguga üles astuda ning teha seda bändikaaslaste saatel. Enamik Maria loodud laule räägivad kodust. Kristlikke laule ei ole andekas neiu veel kirjutanud, ehkki bändiga esitatakse ka niisugust muusikat.
Proovides teevad noored tõsiselt tööd. Kohusetundlikel muusikutel on kodune töö alati tehtud – proovi ajaks on laulud juba läbi mõeldud ning siis saab täie rauaga tegutsema hakata. Proovid on tavaliselt kujunenud väga pikaks, kestes umbes 5-6 tundi. Viljandi Kultuuriakadeemia võimaldab bändil oma stuudioruumis harjutada.
Maria õpib jazz´i, kuid endakirjutatud muusikat on tal raske konkreetsesse žanri liigitada, kuna selles leidub kokkupuuteid nii popi, jazz´i kui ka funk´iga.
Maria ja Merylin on kristlased, teised bändikaaslased aga mitte, kuigi aktsepteerivad tüdrukute usku.
Tulevikku vaadates loodab Maria, et bänd jätkab muusika tegemist ega jää vaid projekti korras ettevõtmiseks. Kuula Maria laule youtube´ist tema nime alt!
Tekst Kristi Vaistla