Punast joont otsides

Punast joont otsides

Vana ja Uus Testament on kui kaks eri raamatut erinevatest ajastutest. Kas neil on ka midagi ühist? Oleme harjunud, et Jeesuse elust räägib Uus Testament, kuid kas tegelikult võime selle kohta lugeda ka juba Vanast Testamendist?

Miks Piibel koosneb nii erinevatest osadest?

Arvan, et Piiblis on palju erinevaid raamatuid, kuna ka meie eludes on erinevaid aegu. Võid end samastada näiteks kangelaslike tegelastega nagu Taavet või Rutt. Äkki leiad lohutust hoopis kahtleja Toomast, sest me kõik läheme läbi kahtlemise aegadest, kuid Jeesus siiski ilmutas end Toomale. Mõni võib tunda end kui abielurikkuja naine ning vajab kuulda, et Jeesus ei mõista teda hukka, mida iganes ta ka teinud ei oleks.

Teiseks leiame läbi kogu Piibli, kuidas Jumal näeb meie inimlikkust, mis ühest küljest valmistab Talle heameelt, teisalt aga mitte, ning millised on Tema reaktsioonid mõlemal puhul. Piibel on täis ajalugu ja draamat, suurt õnne ja tohutut valu, inimesi, kes lähevad läbi ränkade takistuste, ning leidub neidki, kes langevad omaenese kirgede ja himude võrku. Kõige lõpuks … võidab Jeesus! Sellest saaks suurepärase filmi.

Kas on ka mõni joon või idee, mis läbib kogu Piiblit?

Jah, on. Juba loomisest alates näeme hämmastavalt armastavat Jumalat, kes igatseb suhet inimestega. Ta lõi Aadama ja Eeva, kuna tahtis end kellelegi ilmutada ja soovis, et oleks keegi, kes peegeldaks Tema olemust. Näen läbivalt  õigupoolest kahte joont. Üks neist on inimese täielik sõnakuulmatus Jumalale ning võõrandumine Temast. See teeb meid täiesti teadlikuks, et oleme kõik kadunud patused, kes on väärt Jumala viha. Teine joon aga on Jumala hämmastav armastus oma loodud poegade ja tütarde vastu. Jumal ütles Aadamale ja Eevale, et nad surevad, kui söövad vilja teatud puult, ent nad siiski tegid seda. Sellegipoolest nad ei surnud, vähemasti mitte otsekohe. Läbi kogu Vana ja Uue Testamendi näeme Jumalat, kes on armunud oma rahvasse, aga patu tõttu ei saa me Tema lähedale. Seda joont nimetatakse tulipunaseks, kuna see näeb välja nagu veri. Vana Testamendi ohvritest saame pildi Jumala plaanist ning Uues Testamendis loeme Jeesusest Kristusest kui Tallest, keda hukati. Näeme, kuidas Jeesus kannab kogu karistuse meie eest – see on hämmastav!

Millised Vana Testamendi seadused puutuvad ka meisse? Kuidas ma seda tean?

Ära tapa, ära valeta, ära himusta – need käsud on endiselt väga aktuaalsed, aga Jeesus on suurepäraselt võtnud kõik kokku kahte käsku: armasta Jumalat ja armasta inimesi (Mt 22:24-40). Pidades neid käske, ei astu me ka teistest üle. Muidugi on ka seadusi, millele me ei pea täna enam mõtlema, nagu näiteks loomade ohverdamine erinevate pattude katteks, sest Jeesus on lõplik ohver kõigi meie pattude eest. Elades selle järgi, mida Jeesus on öelnud, ei riku me Jumala seadusi. Seda on kerge mõista, kuid selle järgi elada ei olegi alati nii lihtne.

Mida ütleb või lubab meile Vana Testament?

Mina näen Vanas Testamendis Jumala katkematut armastust oma loodu ja rahva vastu. Ükskõik kui kaugele Tema rahvas ka läheks, Jumal alati vastab neile, kes parandavad meelt ning pöörduvad tagasi oma Looja poole. Näeme, kuidas Jumal on juba aegade algusest saadik tegemas teed, et olla taas meiega õiges ning armastavas suhtes, ning loeme, et ühel päeval saabub Lunastaja, kes katab meie häbi ja patud.

Mida ütleb või lubab meile Uus Testament?

Uus Testament ilmutab meile Jumala lubadust, mille Ta andis juba  1. Moosese raamatus. Jumala tõotus on Päästja, kes tuleb ning purustab mao pea – Jeesus! Jeesus toob meid tagasi õigesse suhtesse Isaga ja Tema tundmisse. Uuest Testamendist võime lugeda, et kunagi elame igavesti koos Jumalaga, ja seda saame kogeda tegelikult juba praegu! Jeesus palvetas, et Jumala kuningriik tuleks ning Tema tahtmine sünniks nagu taevas, nõnda ka maa peal. Päästja enda sõnadest võime saada aimu, millist elu Jumal on meie jaoks ette valmistamas. Jeesus ütles, et selles maailmas saab meil olema probleeme, see on fakt. Kuid olgem rõõmsad, sest Jeesus on maailma ära võitnud! Ükskõik millega me elus ka silmitsi ei seisa, meil on tõotus Jeesuselt, et Tema aitab meid raskustest läbi, kuni ühel päeval oleme igavesti Jumalaga ning valu ja kurbust ei ole enam.

Kas Uus ja Vana Testament ei ole mõnikord vastuolus?

Ma ei usu, et Piibel oleks iseenesega vastuolus, kuigi on inimesi, kes nii mõtlevad. Paljud püüavad neid vastuolusid leida. Olles uurinud erinevaid argumente, võin öelda, et tõenäoliselt skeptikud lihtsalt ei mõista päriselt, mida loevad. Jumal inspireeris inimesi läbi aegade kirjutama üles juhtunut ning mõnikord võime näha üht lugu edasi antuna väga erinevate nurkade alt. Näiteks mäe tipus olles võib minu kirjeldus mäest suurel määral erineda selle omast, kes on orus …

Kuidas võime näha Jeesust Vanas Testamendis?

Nagu mainitud, võime Jeesust näha juba 1. Moosese raamatus. Kogu Jesaja raamatust võime lugeda viiteid Jeesusele. 2. Moosese raamatus näeme pilti Jeesusest kui paasatallest, keda oli vaja ohvriks, et päästa Jumala rahvas. 5Ms 18:15 kuulutab Mooses saabuvast prohvetist (Jeesusest). Ruti raamatu 4. peatükis on juttu Lunastajast (Jeesusest). Taanieli raamatu 3. peatükis võime näha Jeesust kui neljandat meest lõõmavas ahjus. Jeesust võib kohata läbi kogu Vana Testamendi!

Tekst Marii Reimann
Küsimustele vastas Miguel Zayas

 

Artikkel on ilmunud ajakirjas Pluss 3/2011 Juuli