Kuidas alustada uut kooliaastat positiivselt?


Kas klaas on pooltühi või pooltäis? Kas suur pere on koorem või õnnistus? Kas koolis käimine on mõeldud selleks, et oleksid pidevalt väsinud või et Sul oleks parimad võimalused teadmiste omandamiseks? Sama asi võib erinevatel hetkedel tunduda õnn või õnnetus, positiivne või negatiivne. Pärast ilusa suve lõppu ongi aeg jõudnud koolini. Ühest küljest on klassikaaslaseid rõõmustav näha, aga teisest küljest ei oota just paljud kooliga kaasnevaid kohustusi. Kuidas siiski alustada kooli positiivselt?

 

Kool = stress või põnevus?

Kooliga kaasneb ilmselt mitu erinevat stressiallikat. Näiteks õppimine ja hinded. Õppimisele kulub aega ja hinded võivad teistega võrdlemist soodustada ning enesehinnangule mõjuda. Hea uudis on see, et Sa ei pea üksinda hakkama saama. Piiblis on mitmeid lugusid sellest, kuidas inimesed pöördusid Jeesuse poole, et Temalt abi ja tuge saada. Jeesus on üle 2000 aasta hiljem jätnud ka Sinule sõnumi: „Paluge, ja teile antakse, otsige, ja te leiate, koputage, ja teile avatakse, sest iga paluja saab ja iga otsija leiab ja igale koputajale avatakse!” (Lk 11:9–10). Jumal tõesti tahab Sind õppimises ja muus kooliga seonduvas aidata. Küll aga peab inimene tegema esimese sammu ja palvetama. Jeesus on öelnud veel täpsemalt, et kui kellelgi jääb vajaka just tarkusest, siis ta palugu Jumalalt, kes annab kõigile heldelt. (Jk 1:5) Muidugi tuleb siinkohal silmas pidada, et samal ajal annaksid ka iseendast parima, pühendades õppimisele tegelikult ka aega.

Stressi võib tekitada ka koolikaaslaste ja õpetajatega suhtlemine. Jumal on meid julgustanud: „Olge vahvad ja tugevad, ärge kartke ja ärge tundke hirmu nende ees, sest Issand, su Jumal, käib ise koos sinuga, tema ei lahku sinust ega jäta sind maha!” (5Ms 31:6) Sul on alati Jumal Sind aitamas ja toetamas. (Js 41:10) Juba kõik eelnevalt mainitu võiks tekitada kooli minemise eel hoopiski põnevust: mis imetegusid Jumal koolis Sulle teha tahab, isegi kui ise tunned, et ressursid ja tahe selleks puuduvad. Jumal saab Sind kasutada ka siis, kui Sina nii ei arva.

Samuti võib positiivsele koolitee algusele olla komistuskiviks enese teistega võrdlemine. Piiblis räägitakse kogudusest, kui ühest ihust, millel on palju liikmeid. (1Kr 12) Igaühel on omad annid ja tugevused. Sina oled milleski tugev, milles teine ei ole ja vastupidi. Ihu ei saaks toimida, kui kõikidel liikmetel oleks sama ülesanne. Suhtu oma nõrkustesse sama hoiakuga nagu tugevustesse. Need on Sinu võimed ja oskused, mida saad arendada nagu iga tugevust.

 

Mis on eesmärk?

Reisides keset külma talve eksootilisele maale, ootab enamik inimesi ilmselt ilusat ilma. Just siis on hea rannas lesida, võrkpalli mängida ja kehale jumet koguda. Kui aga sajab paduvihma, on enamik plaanist läbi kukkunud. Mis saaks siis, kui muuta oma eesmärki? Kui reisi eesmärk oleks näha uusi kohti, külastada muuseume ja süüa kohalikku toitu, kas ka siis oleks plaan vihma tõttu läbi kukkunud? Ilmselt mitte.

Rõhk on sõnal eesmärk. Mis on Sinu eesmärk koolis käimise juures? Kui selleks on hinded, siis võidki end aeg-ajalt läbi kukkununa tunda. Hinded sõltuvad muu seas ka hindajast. Kui eesmärk on parimal Sinule teadaoleval viisil tarkust ja teadmisi koguda, siis usun, et täidad oma eesmärgi vägagi hästi ja koolis käimine võib palju positiivsem olla. Pane paika eesmärk ja ära alahinda ennast ja seda, mida koolil Sulle pakkuda on. Praegu vaeva nägemine võib hiljem suurt kasu tuua!

 

Harjuta positiivsust

Eelolev kooliaasta ja pime aeg tunduvad pikad. Proovi keskenduda hetkele ja mitte liigselt tulevikus või minevikus elada – üht veel pole ja teist ei saa nagunii muuta või tagasi võtta. Pane kirja lühiajalisi ja lihtsaid eesmärke. Saavutused toovad eneseusku ja soodustavad positiivset mõtteviisi. Toitu tervislikult ja tee trenni. Füüsiline aktiivsus vallandab ajus heatujuhormoone ehk endorfiine. Pane päeva lõpus kirja 3 positiivset asja selle koolipäeva ja/või iseenda juures sel konkreetsel päeval. Mõtlemine on harjumus. Positiivset mõtlemist tuleb harjutada!

 

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Unsplash / Aaron Burden

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 3/2018 September

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit