Kuidas tulla toime pettumustega?


Pettumustele eelneb ootus või murtud lubadus. Kõik on hästi, kuniks meile või meie poolt antud lubadused, aga ka näiteks ootused teatud sorti käitumisele nii teiste kui ka enda suhtes, ei täitu. Tagajärjeks on kurbus, rahulolematus või pahameel. Ilmselt ei saa pettumusi vältida, kuid oluline on, et oskaksime pettumuse korral mõelda teisiti. Seega, kuidas tulla toime pettumusest tingitud tunnete ja mõtetega?

 

Parem plaan

Ma pettun, sest olukord ei läinud nii, nagu tahtsin. Pettun, et ei saanud kooli sisse, ei saanud tööd, mida soovisin, või ei meeldi kellelegi. Võib-olla on need olukorrad, milles hetkel oleme pettunud, lõpuks meile kasulikud? Jumala plaan on suurem, kui me tihti näha oskame. Sellised olukorrad võivad osutuda vajalikuks, et õpiksime uue oskuse, muudaksime sihti või kasvaksime usus. Ka ajastus ei pruugi olla õige. „Ent me teame, et neile, kes Jumalat armastavad, laseb Jumal kõik tulla heaks – neile, kes on tema kavatsuse kohaselt kutsutud.“ (Rm 8:28) Ta toimetab kõik hästi. See on lubadus Jumala Sõnast, milles eales ei pea pettuma.

Oluline on analüüsida oma käitumist, et teinekord pettumusega paremini toime tulla või veel parem – seda sootuks vältida. Üks Tartu Ülikooli õppejõud ütles kunagi, et hea on seada oma ootus keskmisele tasemele, sest siis on meeldiv üllatus, kui tulemus on oodatust parem, ja samas pole kukkumine nii valus, kui läheb loodetust kehvemini.

 

Andestus, mitte ahastus

Pettumuse korral on oluline andestamine ja arm – et annaksime andeks iseendale, kui ei teinud piisavalt hästi, ja andestaksime teisele, kui ta ei käitunud vastavalt meie ootustele. Jumal on meile nii palju andeks andnud, miks ei peaks meie seda tegema? Ef 4:32: „Olge üksteise vastu lahked, halastajad, andestage üksteisele, nii nagu ka Jumal on teile andestanud Kristuses.“

Siiski, pettumus võib tuua kurbuse. Kõik ei ole läinud nii, nagu oled lootnud. Ole kurb, nuta, kui soovid. Ps 34:19: „Issand on ligi neile, kes on murtud südamelt, ja päästab need, kellel on rusutud vaim.“ Ära jää kurbusesse pikaks ajaks, sest Jumalas on uus lootus ja rõõm. Ta ei taha, et kurbus ja pettumus saaksid Sinu üle võitu. Nl 3:22–23 on kirjas, et Jumala halastused pole lõppenud, need on igal hommikul uued ja Tema ustavus on suur! See võiks tuua rahu meie südametesse rasketel aegadel. Nii nagu saame kindlad olla, et päike tõuseb igal hommikul, saame kindlad olla, et Jumala arm ei lõpe iial ning see on uus igal hommikul. Ja me ei pea ootama alati uut hommikut.

 

Tema ei peta

Meie usume Jumalasse, aga tead, mis? Jumal usub Sinusse! Ta tunneb Sind kõige paremini. Võib-olla on Sul kogu enesekindlus kadunud või oled hoopiski vihane ja pettunud kellegi teise peale. Sa ei pea üksi hakkama saama. Fl 4:13 sõnum „Ma suudan kõik tema läbi, kes teeb mind vägevaks“ kehtib ka Sulle! Pöördu Tema poole, küsi tarkust ja suunamist. Jumal tahab meile anda lootust. „Sest mina tunnen mõtteid, mis ma teie pärast mõlgutan, ütleb Issand: need on rahu, aga mitte õnnetuse mõtted, et anda teile tulevikku ja lootust.“ (Jr 29:11)

Kokkuvõtvalt, vaata üle oma ootused. Kas need on piisavalt realistlikud või peaksid Sa oma ootusi muutma? Kuidas saad paremini suhelda teise inimesega ja oma vajadusi talle teada anda, et Sa hiljem ei pettuks? Inimesed ei ole täiuslikud. Nad ei loe meie mõtteid, et teada, mida me neilt ootame. Tihti võime ka endast liiga palju arvata või vastupidi, liiga vähe, ning seetõttu tulemuses pettuda. Suur roll oma mõtete muutmises ja oskuses pettumusega toime tulla on teadmisel, kelleks Jumal meid loonud, ning uskumisel Jumala lubadustesse, sest nendes saame kindlad olla. Jumal oma lubadusi ei murra.

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Unsplash

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 2/2021 Suvi

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit