Mida teha, kui olen koguduses haiget saanud?


Jeesuses Kristuses oleme me kõik üks, öeldakse kirjas galaatlastele 3:28. See ei tähenda, et oleme kõik samasugused, ühtemoodi mõtlevad või käituvad. Erinevused rikastavad inimkonda ja kogudust, aga võivad põhjustada ka arusaamatusi ja haiget saamisi. Mida teha, kui koguduses tekivad inimeste vahel probleemid? Miks on meil üldse vaja kogudust, teisi enda ümber? Arutame seda lähemalt.

 

Mida teeks Jeesus?

Kõigepealt tuleks meelde tuletada, et iga inimene on Jumala looming. (1.Moosese 1:27) Jumal armastab Sind, aga samamoodi ka inimest, kellega Sa läbi ei saa. Arvesta, et võib-olla on Sulle haiget teinud inimene unustanud selle teadmise olulisuse. Ehk on seda vaja talle meelde tuletada. Probleemide korral on oluline üle vaadata ka enda suhtumine, kas see on n-ö jeesuselik.

 

Igaühel on midagi anda

Teiseks tuleks aktsepteerida inimeste erinevusi, sest „otsekui meil on ühes ihus palju liikmeid, aga kõigil liikmeil ei ole sama tegevus.“ (Roomlastele 12:4) Kõik inimesed ei pea samamoodi koguduses kaasa teenima, sest Jumal on andnud meile erinevaid armuande. „Kui kogu ihu oleks silm, kuhu jääks siis kuulmine? Kui kogu ihu oleks kuulmine, kuhu jääks siis haistmine?“ küsib Paulus. (1.Korintose 12:17) Võib-olla oled haiget saanud, sest tunned, et Sind ei mõisteta. Probleeme aitab ennetada ja mõningatesse tulistesse vestlustesse rahulikumat kulgu tuua teadvustamine, et inimesed on erinevad. Koguduse liikmed saavad tihti haiget, sest tunnevad, et neile ei pöörata enam tähelepanu või et nad pole vajalikud. Igaüks tahab end tunda vajatuna ja olulisena. Sellisel juhul on hea, kui igaüks leiaks ise või koguduse juhi abiga endale võimaluse kaasa teenida.

 

Võtmesõnaks on suhtlus

Nii koguduse liikmed kui ka juhid võiksid omavahel rohkem suhelda, et probleeme ennetada ja nendega tegeleda. Tõesti uurida ja kuulata, kuidas teistel läheb. Inimeste varieeruvaid eelistusi arvestades on selleks vaja leida sobilik aeg ja koht. Kui Sina pole rahul kellegagi või millegagi oma koguduses, leia inimene, keda usaldad, kellega saaksid muresid arutada. Kahjuks probleemid ise alati ei lahene ja ei tohiks eeldada, et teised olukorda samamoodi mõistavad. Anna oma vajadusest teada! Hea oleks leida kindel mentor, kellega ise või siis väikestes, soovitatavalt samast soost 2-3liikmelistes gruppides regulaarselt kohtuksid. On öeldud: „Sest kus kaks või kolm on minu nimel koos, seal olen mina nende keskel.“ (Matteuse 18:20)

 

Andesta, sest meile on andestatud

Tihti eeldame, et koguduses peaksid inimesed ikka mõistma ja ainult armastavalt käituma. Kui mitte seal, siis kus veel? Kahjuks ei ole alati nii. Ükski inimene ei ole maa peal nii õige, et teeks ainult head, mitte kunagi ei patustaks. (vaata Koguja 7:20) Kristlased võiksid siiski olla eriliselt andestavad, ka kogudusekaaslaste suhtes. Ka siis, kui ise on haiget saadud. Andestamiseks ei pea tekkima mingi eriline tunne. See on otsus, mis võib ennetada kibestumist ja paljude hilisemate probleemide kuhjumist. Piiblis on öeldud, et andestaksime üksteisele, nii nagu ka Jumal on meile andeks andnud. (Efesose 4:32).

 

Armastav perekond

„Sest kõik, keda iganes Jumala Vaim juhib, on Jumala lapsed,“ (Roomlastele 8:14) see tähendab, et oleme kristlastena perekond. Miks on kogudus oluline? Teenides teineteist armastuses, saame selles perekonnas kanda üksteise koormaid (Galaatia 6:2), leevendada haiget saamisi. Koguduses on meil alati keegi olemas ja oleme ise kellegi jaoks olemas. Saame palvetada tervenemise eest (Jaakobuse 5:16) ja julgustada teineteist. (1.Tessaloonika 5:11) Selles peres olemine on nii suur väärtus, sest just siin muutuvad koormad ja probleemid kergemaks. Kui oled haiget saanud, siis pea meeles, et Jumal armastab igaüht ja erinevused rikastavad. Pöördu oma armastava perekonna poole ja ole ise see armastav perekond!

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Unsplash

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 1/2020 Märts

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit