Misjon: Pluss, Võbor ja Nuotta kohtusid ja mis sellest välja tuli?

Misjon: Pluss

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas sünnib ajakiri, kes seda teeb või soovinud ise olla mõne ajakirja kaastööline? Nädal aega oli koos rahvusvaheline toimetus uute ja vanade toimetajate ja teiste töötegijatega, et teha üks ajakiri valmis kolmes keeles.

Ühtekokku 26 inimest Nuotta, Plussi ja Võbori meeskonnast Soomest, Eestist ja Venemaalt kogunesid augusti lõpus Lääne-Nigula koguduse ruumides, et evangeelium võiks kristliku noorteajakirja vahendusel jõuda paljude inimesteni. Laagri korraldaja ja Nuotta projektijuht Tommi Hakkari räägib laagrist, kristliku toimetaja tööst ja tulevikuplaanidest.

Kust peaks alustama, kui tekib soov kirjutada ajakirja jaoks artikleid?

„Soov teha meediatööd tuleb Jumalalt. Meedia on Jumala käes tõhus töövahend. Noorel, kes soovib lehte kirjutada, on vaja palju jaksu, sest see töö võtab palju energiat. Laagris on palju noori, kes alles õpivad ajakirja tegemist ja toimetamise erinevaid etappe. Soovime neile rääkida ja näidata, kuidas õpitut saab praktikas kasutada.”

Kust tuli mõte teha selline laager?

„Nuotta ajakirja on Soomes trükitud juba üle 30 aasta ja noortele evangeeliumi kuulutamine on üks laagri peamisi eesmärke. Issand näitas meile, et ka välismaal on kristlastest noori – nii otsustasimegi hakata koostööd tegema eesti ja vene noortega.

Soome on Euroopa Liidu osa, seega küsisime EL’i toetust ja saime selle. On ime, et ilmalik organisatsioon toetab kristlike eesmärkide saavutamist. Loodame valmis saada kolm ajakirja: soome, eesti ja vene keeles.”

Milliste raskustega puutub toimetaja kokku?

„Kindlasti suurim raskus on julguse puudumine. Meil on sageli raske tõsta telefonitoru ja esitada küsimusi täiesti võõrale inimesele. Ometi tuleb hirmust ja kõhklustest võitu saada. Noortel ei ole piisavalt kannatust ja ka nende tööle pühendumine jätab sageli soovida. Need omadused on aga kirjutamise töös möödapääsmatud. Töö ajakirjas on meeskonnamäng, kus tuleb iga tiimiliikmega leida ühine keel.

Saame aru, et keegi ei ole täiuslik ja me kõik teeme vigu. Õpime kogu aeg midagi uut, tänu Jumalale. Vigu ei pea kartma, vaid tuleb julgelt Jumalale lootes edasi minna.”

Milline peaks toimetaja olema?

„Julge. Peab oskama lühidalt ja arusaadavalt oma mõtteid väljendada. Ta suudab kirjutatud teksti näha lugejate silmadega nii, et artikkel või mõni muu tekst äratab huvi.

Igal juhul peab olema armastus selle töö vastu. Ajakirjas, nagu ka muid asju tehes, on palve tähtsal kohal, sest tegemist on ikkagi kristliku väljaandega.”

Kas Nuottal on ka kaasaegne netiajakiri?

„Ajakirjal Nuotta on veebis oma lehekülg. Plaanis on teha kõigile kolmele noorteajakirjale ühine koduleht, kus igal ajakirjal on oma lehekülg. Koduleht oleks kolmes keeles ja sinna saab üles riputada neid materjale, mida ei saa lisada trükisele, nagu näiteks videoklipid ja artiklite raadioversioonid. Kahjuks ei jagu meil inimesi selle kõige elluviimiseks ja meil on vaja noori, kes oskavad pildistada, artikleid kirjutada ja tõlkida neid eri keeltesse.”

 

Tekst Irja Ivanainen, Fotod Joanna Amemori, Jukka Peura ja Martti Pyykönen
Tõlge Pille Toompuu

Pluss 1/2010. Sisukord