Piibliõpetus: Õiges ja vales seltskonnas

Piibliõpetus: Õiges ja vales seltskonnas

Öeldakse, et seltskond muudab sind selle seltskonna nägu. Mida õpetab selle kohta Piibel? Vastab Soome Luterliku Evangeeliumiühenduse (SLEY) noorsootööjuht Juha Heinonen.

 

Kas Piiblis on otseselt öeldud, millises seltskonnas peaks kristlane aega veetma?

Jah, Piibel räägib sellest üsna otse. Meie kui kristlaste tähtsaim ülesanne on evangeeliumi levitamine, mistõttu peame igale poole ja igasse seltskonda minema armastusega. Ometi on psalmireas „Õnnis on inimene, kes ei istu pilkajate killas” selge juhis teatud seltskonna vältimiseks. Suhteliselt otseselt antakse mõista, et parem oleks liikuda seltskonnas, mis ei tekita kiusatust iseendale ega ka kellelegi teisele. Piiblis kerkib selgesti esile, et ei ole päris ükskõik, millises seltskonnas viibida.

 

Kas siis seltskond mõjutab meid?

Jah, mõjutab. Inimene on loodud sotsiaalseks olendiks, kellele on teistega koos viibimine väga oluline. Iga inimese ja ka kristlase identiteet rajaneb sellele, kus käiakse ja mida tehakse. Usuelule on tähtis, et meil oleks kristlik identiteet. Selle saab kogudusest, mitte maailmast. Peame liikuma kohtades, mis mõjuvad hästi nii meile kui ka eelkõige meie suhtele Jumalaga.

 

Milline on hea seltskond?

Ideaalne koht on kogudus. Regulaarne osadus kogudusega on inimsuhetele väärtuslik kasvupinnas. Eelkõige just koguduses saame ammutada seda, mida Jumal soovib meile anda. Kõigest hoolimata ei pea me muust maailmast eralduma, see on asja teine külg.

 

Kas on midagi, millest tasuks eemale hoida?

Mõistlik on hoiduda seltskonnast, mille kohta on juba ette teada, et seal langetakse kiusatustesse. Näiteks kui tead, et teatud sõpradega koos veedetud aeg lõpeb tavaliselt purjusolekuga, siis selliseid olukordi tasub vältida. Ka Jeesus suhtles inimestega, kes tegid Jumala soovile vastupidiseid asju, kuid Tal oli oma selgelt eristuv sõnum. Maailma tõmme on tugev, kuid meie usk peab seisma kindlal alusel, et me ei langeks kiusatustesse.

 

Kuidas hoiduda laastavatest olukordadest?

Esmane trump on palve. Palves saame Jumalalt paluda vastupidavust. Õnneks ei pea me üksipäini vastuvoolu ujuma.Lisaks palvele võime olla loovad ja otsida oma ellu uusi teid, mis on meeldivad ühtviisi nii meile kui ka Jumala. Ei tasu jääda üksinda koju, vaid selle asemel võiks välja mõelda midagi muud. On olemas põnevaid hobisid ja teisi rõõmu valmistavaid tegemisi. Meil võib olla mittekristlasest sõpru ja see on meile isegi kasulik, kuid oluline on, mida me nendega koos teeme.

 

Kumb on parem, kas palju tuttavaid või paar head sõpra?

Sõltub iseloomust, kuid eks igaüks vajab üht või enamat inimest, kellega jagada sügavalt isiklikke asju. Kui meil on kindlaid ja usaldusväärseid sõpru, saame jagada oma kogemusi ja peegeldada neid teiste inimeste ellu. Sügavasse sõprusesse tasub panustada, sest see tuleb meile kindlasti kasuks.

 

Millises seltskonnas peaksin liikuma, et ka Jumal oleks sellega rahul?

Jumal on meiega rahul igal pool. Talle on tähtis, et oleme Temaga osaduses. Jumalale tekitab palju muret, kui oleme kiusatustes ja langeme. Ta ei soovi, et iseennast ilmaasjata laastame. Jumal loodab, et me ei seo end teadlikult meid kahjustava seltskonnaga.

 

Mida teha, kui tean, et mu suhtlusringkond vajab muutmist?

Esimene samm on seada see küsimärgi alla ja mõelda, kas antud seltskond mõjub mulle hästi. Palve ja Sõna abil näeme, kui miski on minu ja Jumala vahel. Kui nii on, võime julgelt sellisesse seltskonda enam mitte minna.

 

Intervjueeris Laura Erkkilä
Foto Istockphoto

 

Artikkel ilmus ajakirjas 1/2011 Jaanuar

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit