Sakkeus oli tölnerite ehk maksukogujate ülem. Jeesuse ajal oli maksusüsteem korrumpeerunud ja tölnerid võtsid tihti vaheltkasu. Seepärast olid nad väga heal järjel, kuid rahva poolt põlatud. Sakkeuse elu muutus, kui ta kohtus Jeesusega. Ta märkas, mis on elus kõige olulisem, ja sai igavese elu lootuse.
Uudishimu, mis toob võidu
Vahel peetakse uudishimulikust negatiivseks omaduseks, kuid tundes huvi ja igatsust õige asja järele, võib leida tõelise elu. Sakkeus oli kuulnud Jeesusest ja soovis uudishimust Teda oma silmaga näha. Maksukoguja ei jäänud teistega selle üle nõu pidama – temas tekkis igatsus ise teada saada. Piiblis öeldakse, et Sakkeus oli lühike mees. Suure rahvamassi pärast ei oleks tal olnud lootustki mööda minevat Jeesust näha, aga hoolimata raskustest, leidis ta takistustele lahenduse. Rikas ametnik jooksis rahva hulgast ette ja ronis lähedal oleva puu otsa, millest Jeesus pidi mööduma.
Jeesus vaatas üles ja nägi meest puu otsas ning tema siirast igatsust millegi järele, mida ta veel ei tundnud. Ta ütles: „Sakkeus, tule kiiresti maha, sest täna pean ma jääma sinu kotta!” (Lk 19:5) See oli tolleaegses kultuuris suur sõpruse märk. Nii võttis Jeesus patuse maksukoguja, keda rahvas pidas reeturiks, oma sõbraks ning kuulutas talle päästet. Sakkeust kõnetas see kohtumine sügavalt. Ta soovis oma elu täielikult muuta. Neile, kellelt ta oli välja pressinud, lubas ta tagastada kõik neljakordselt. Lisaks oli tölnerite ülem valmis andma poole oma varandusest vaestele. (Lk 19:8) Kui meie otsime Jeesust, tuleb Ta meile vastu. Sakkeus tegi omalt poolt seda, mis oli tema teha, ja Jeesus oma osa. Sellest kõneleb ka kadunud poja lugu Luuka evangeeliumi 15. peatükis. Kui kodust lahkunud poeg tuleb tagasi koju, jookseb isa talle poolele teele vastu. Jumal ei jäta meid igatsustes üksi, vaid tuleb meile vastu. Siiras uudishimu Jumala järele toob võidu ja kingib palju rohkem, kui oskame oodata.
Tõeline rikkus
Jeesuse jaoks ei ole oluline, kas oleme rikkad või vaesed, sest Teda huvitab meie südame hoiak. Vahel võib suur jõukus saada Jumala ja inimese vahelises suhtes takistuseks. Eriti, kui rikkus on muutunud nii ihaldusväärseks, et selle nimel on tehtud liiga ligimesele, nagu oli teinud Sakkeus maksupettustega.
Teine rikkas mees, kellega Jeesus vestles, soovis pärida igavest elu. Temast võime lugeda Luuka evangeeliumi 18. peatükis. Kuigi ta oli järginud kogu Moosese seadust, kurvastas noormees, kui tal paluti jätta oma maine varandus ja järgneda Jeesusele. Selleks ei olnud ta valmis ja nii võibki suur varandus muutuda takistuseks taevariiki pääsemisel. Inimesed jäävad tihti kinni oma jõukusesse ning ei pööra tähelepanu kõige olulisemale, Jumala ja kaasinimese armastamisele. Sakkeuski oli unustanud, et jõukusest olulisem on märgata oma kaasinimest. Maal on päevade arv piiratud. Kuulame siis Jeesuse soovitust koguda varandust taevasse, kus miski ei saa seda rikkuda ega hävitada (Mt 6:20).
Uuri huviga Jumala Sõna
Ole uudishimulik ja igatse Jumalat, nagu seda tegi Sakkeus. Parim koht, kust alustada, on Jumala Sõna. Loe, uuri, saa teada, mis on Piiblisse kirja pandud ja kuidas seda oma elus rakendada. Kui enda teadmistest jääb väheks, siis otsi abi. Mine kirikusse, piiblitundi või kodugruppi. Osale ja kuula. Võimalusel küsi nendelt, kes on kauem Piiblit uurinud ning kellel on rohkem taustateadmisi. Õpetussõnades on kirjutatud: „Laisa hing igatseb asjata, aga virkade hing kosub.” (Õp 13:4) Kui oled virk uurima Jumala Sõna, siis saad jõudu ja tarkust elada parimat võimaliku elu koos Jumalaga. Kui Teda on juba siin, maa peal, hea tunda, siis veel parem on tunda Teda terve igaviku.
Tekst Kätriin-Eliis Suurküla
Pilt Painting Valley
Kas teadsid? Nimi Sakkeus tähendab heebrea keeles puhas või süüst vaba.
Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 2/2019 Mai
Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit