Paljud inimesed teevad vabal ajal sporti. Mida sina vabal ajal teed?
Minu vaba aja sisustamine sõltub aastaajast, treeningupaigast, kus viibin, ning inimestest, kellega koos olen. Tavaliselt vestlen põnevatel teemadel erinevate inimestega, jälgin huviga spordiuudiseid, veedan aega oma abikaasaga, käin jalutamas ja mõnikord loen isegi raamatut.
Sul on laps. Kas näed tedagi tulevikus jooksjana?
Anname lapsele vabad käed ja jalad. Ta peab ise otsustama, mida oma elus tegema hakkab. Meie oleme lapsevanemad, aga mitte omanikud.
Kes on sinu eeskujud?
Igalt pühendunud inimeselt on midagi õppida. Paljudest eeskujudest mainin ära Tartu Ülikooli õppejõu Tõnu Lehtsaare, Kolgata baptistikoguduse pastori Leho Paldre ning Tartu Salemi baptistikoguduse pastori Meego Remmeli. Nende pühendumine oma pereelule, kogudusele ja tööle on väga tähelepanuväärne.
Mis on sinu suurim saavutus?
Otsus anda oma elu Jeesuse juhtida.
Kuidas said kristlaseks?
Olen üles kasvanud mittekristlikus perekonnas. Ainuke kristlane, keda teadsin, oli minu tädi. 14aastaselt tegin palju rumalusi ning pidin seetõttu 15aastaselt 8 kuud noortevanglas viibima. Seal hakkasin mõtlema elu sügavamate küsimuste üle, uurisin filosoofiat ja vaimulikku kirjandust. Pärast pikki otsinguid leidsin end 17aastasena kirikus ning mõistsin esimest korda, millest Piibel räägib. Otsustasin anda oma elu Jumala hoolde.
Kust ammutad jõudu, kui tahaksid pigemini kõigest loobuda?
Minu jõu allikas on otsus anda oma elu iga päev palves Jumala hoolde. Vahel üritan elu organiseerida omal jõul, kuid see on toonud ainult arusaamatusi, rahutust ning muretsemist. Kui annan oma küsimused Jumala kätte, mööduvad need pealtnäha iseenesest, kuid tegelikult Jumala abiga.
Kuidas suhtuvad kaassportlased tippklassis sinu usku?
Olen kogenud, et mida julgemalt tunnistan, seda enam inimesed kuulavad. Rohkem olen leidnud poolehoidu kui eemaletõukamist.
Kas jooksjate hulgas on palju kristlasi?
Eestis tean vaid ühte tippklassi jooksjat, kes on kristlane – Kaarel Lilleoja. Tema on 2010. aasta Eesti meister 800 meetri jooksus.
Kui suur panus on spordis inimesel ja kui suur osa on Jumala juhtimine?
Minu jaoks on sport samasugune töö ja ettevõtmine nagu muu töö tegijalgi. Kõrgelt arenenud ja globaliseerunud maailmas ei ole võimalik 100protsendilise pühendumiseta olla edukas ühelgi erialal. Mõnel aastal olen viibinud Eestis 12st kuust vaid 3 ning ülejäänud ajal teinud treeninglaagrites sporti. Panustan väga suure osa oma ajast, et olla edukas jooksja. Samas kui ma palves asjad pidevalt Jumalale üle annan, võib minu sportlaskarjäär olla tervenisti Jumala juhitud.
Millised on sinu tulevikuplaanid?
Olen püüdnud elada hetkes, aga tean praegu, et minu ülesanne on anda oma parim pikamaajooksjana. Mul on mitu erinevat eesmärki. Ühed on sportlikud tulemused, näiteks saada Euroopa üheks kiireimaks pikamaajooksjaks, kuid teised on vaimulikud eesmärgid, et austada eelkõige Jumalat läbi oma töö.
Tekst Taavet Taimla
See artikkel avaldati Pluss 1/2011