Emadepäev :)

Emadepäev :)

Kalender seinal on suurpärane abimees, eriti lootusetutele tähtpäevade unustajatele, nagu mina. Mõned numbrid mul ikka püsivad meeles, kuid kellegi sünnipäev või mõni muu tähtpäev, ununevad iga aasta ikka ära. Leian, et oluliste sündmuste või inimeste meenutamine igal aastal on väga tähtis. 24. veebruar pole vähem oluline, kui 9. mai, mis meenutab vanemate, eriti emade olemasolu erilisust. On nii palju, mida võtame iseenesest mõistetavalt, samamoodi läheb vahel ka meelest vanemate tingimusteta armastus, nende eriline hool, vajalikud nõuanded, armastavad ja turgutavad lohutussõnad. Samamoodi nagu kalender pöörab tähelepanu täna meid ema ja ka isa armastama, nõnda meenutab ka Piibel seda tegema.

 

Kümnes käsus, mida püüdis täita juba Israeli rahvas Vana Testamendi ajal, on vanemate austamise käsk järjekorras 4. „Sa pead oma isa ja ema austama, et su elupäevi pikendataks sellel maal, mille Issand, su Jumal, sulle annab!“ 2Ms 20:12 Liiga tihti, kui tekivad tülid või arusaamatused, rikun ma seda käsku. Kellegi austamine tähendab ju au ja tunnustuse andmist nende otsustele või arusaamadele. Samas on ju vanemad ka inimesed, kes võivad vigu teha ja asjadest valesti aru saada. Arvatavasti pole mõeldud austamise all „pimesi alistumist“, vaid armastavat lugupidamist. Täiskasvanu ei peaks oma elu ümber muutma vanemate sõnadele täpselt järgnedes, aga võiks ju nad ära kuulata ja arvamuse arvesse võtta.

 

Lapseeas aga võiks vanemate arvamus küll veidi rohkem tähtsust omada. Nii oluline on õppida lapsepõlves, milline on harmooniline perekond, kuidas teenida oma ligimesi armastuses jne. Kui lapsena jääb ära nt isa-lapse suhe, on raskem Jumalast kui Taevasest Isast aru saada. Nõnda on ka isa-ema sõna kuulmisega. Noorena on keeruline aru saada, miks on vaja kodutöid teha või haigena kuuma teed juua, aga ka selline pimesi usalduse õppimine toob suure kasu.

 

Loodan, et vanematele mõeldes ei teki meil silma ette mitte karmid sõnad, vaid soojad ja ilusad mälestused. Nendele mõeldes võiksimegi minna vastu emadepäevale ja oma armastust emale kinkida. Usun, et lihtsal lilleõiel, isetehtud kaardil või peljal kallistusel koos sõnadega „Oled mulle kallis!“ tekib suur väärtus, kui selle taga on armas inimene.

Ilusat emadepäeva, kallid emad!

 

Tekst Auli Marta Humal