Juhtkiri 3/2018: Tarkuse algus


Ilusat sügishooaega armas lugeja!

Olles suvisest päikesepaistest ja D-vitamiinist pungil, võime minna vastu meie kliimavöötme kõige ettearvamatumale hooajale. Kunagi ei tea, kas homme piisab T-särgist või saab juba suuskadega kooli minna. Igatahes, selles teadmatuses on midagi põnevat.

Elus on asju, millest me ei tea midagi ega pruugigi kunagi teadma saada. On veel asju, mida avastame aja jooksul – siin kehtib ütlus „elame-näeme”. Ja nii ongi: elame ja saame teada. Ja siis on veel asjad, mida me saame teada vaid siis, kui otsustame järgi uurida. Otsustame õppida, endale ise selgeks teha. Koolis aitavad meid selles õpetajad, kuid edaspidises elus peame ise vastuseid otsima. Tihtipeale olen puutunud kokku probleemiga, kuidas üht või teist asja ehitada. Siis on mind aidanud Youtube, kuhu keegi on just minu probleemi lahendamiseks video postitanud, ning ma saan vaadata, millised on erinevad võimalused näiteks terrassi vundamendi ehitamiseks.

Paljud ütlevad, et tänapäeval ei olegi nii oluline, kui palju Sa ise tead, vaid kuidas oskad infot üles leida. Ehk siis teisisõnu: Su enda kõvaketas ei peagi täis olema, peaasi et pääsed netti.

Praktiliste ja materiaalsete asjade puhul on see väga hea lahendus. Aga kui otsime vastuseid küsimustele, mis puudutavad nähtamatut maailma, meie tundeid, valu, Jumalat, siis see viis meid ei aita. Leiame oma arvamusele või küsimustele võrdsel hulgal poolt ja vastuargumente.

See tähendab, et me peame juba varem ära otsustama, mida me otsime ja kuhu suunas oma otsingutel liigume. „Siis nad hüüavad mind, aga mina ei vasta, otsivad mind, aga ei leia. Sellepärast et nad on vihanud tunnetust ega ole valinud Issanda kartust.” (Õp 1:28–29) Me saame oma valikute osas ise otsuseid langetada: kas me otsime Jumalat või mitte, kas valime Issanda kartuse või ei.

Tarkusel on palju hüvesid ja Piibel käsib meil seda otsida. Veelgi enam, kirjutatud on, et me lausa peame targasti elama: „Vaadake siis hoolega, kuidas te elate: mitte nagu arutud, vaid nagu targad, kasutades aega õigesti, sest päevad on kurjad. Seepärast ärge olge rumalad, vaid mõistke, mis on Issanda tahtmine.” (Ef 5:15–17)

Seega on tarkus see, kas mõistad, mis on Issanda tahtmine või ei mõista. Jumal ei peida oma laste eest midagi, aga nendele, kes Tema tahtest pole huvitatud, jääb see varjatuks.

Soovin Sulle, armas lugeja, innukust õppida neid asju, mida saab õppida, olla kannatlik nende asjadega, mis omal ajal sulle avanevad, ning jätta Jumala hoolde need asjad, mida me ei peagi teadma.

 

Joel Reinaru
Plussi peatoimetaja