Miks juhtuvad halvad asjad heade inimestega?

Miks juhtuvad halvad asjad heade inimestega?

Kui Jumal on olemas ning Ta on hea ja armastav, siis miks leidub maailmas nii palju kurjust? Kuidas on võimalik, et vahel laseb Jumal sündida kohutavaid asju heade inimeste ja süütute lastega? Sellised küsimusi kuuleme sageli inimeste suust, kes on Jumalas pettunud või ei suuda Tema olemasolu uskuda. Ühe vastuse nendele küsimustele leiame William Paul Youngi raamatust „Hurtsik“.

Pettumus Jumalas

6-aastane rõõmsameelne tüdruk Missy röövitakse ning tapetakse kurjategija poolt. Selline traagika šokeerib kogu Phillipsite perekonda, eriti pereisa Macki, kes ei suuda ülekohtuga nii lihtsalt leppida. Vaatamata armastavale abikaasale ja neljale toredale lapsele ei leia ta endas jõudu olla samasugune hoolitsev ja tähelepanu jagav perepea, nagu ta oli Missy olemasolul. Samuti on Mack vihane Jumala peale ning õigupoolest ei ole mees Temaga pärast tütre kaotust enam „ühenduses“ olnudki. Macki kurbus, trots, enesesüüdistus ja pettumus Jumalas on mõistetavad, sest väikese süütu tüdruku ebaõiglane surm ei tohiks hea ja armastava Jumala eksistentsi korral kohe kuidagi siin maailmas aset leida.

Jumal aga soovib endiselt suhelda Macki kui oma armsa lapsega ning kuna mehe poolt initsiatiivi ei tule, kirjutab Jumal ise Mackile kirja ja kutsub ta nädalavahetuseks hurtsikusse kohtuma. Kuigi kiri Jumalalt tundub täiesti ebareaalne, ei ole sügavas masenduses pereisal enam midagi kaotada ning ta läheb. See nädalavahetus muudab täielikult mehe elu ja arusaama Jumala olemusest.

Nädalavahetus hurtsikus

Hurtsikus kohtub Mack Jumala, Jeesuse ja Püha Vaimuga ning õpib neilt kõigilt elu tõelisi tõdesid. Ta kogeb Jeesuse andeksandmise põhjatut sügavust ning suudab loobuda kohtumõistmisest kurjategija üle. Siiski painab Macki küsimus, kuidas võis Jumal lubada tema kallil tütrel Missyl ülekohtuselt surra. Miks Jumal seda ei takistanud, Ta on ju ometi kõikvõimas!?

Jumal selgitab mehele, et maailma loomisel andis Ta inimestele vaba tahte ja võimaluse valida. Need on Ta kinkinud igaühele, niihästi eeskujulikele pereisadele kui ka kurjategijatele. Jumal otsustas asjadesse mitte sekkuda, sest muidu kaotaks vaba tahte võimalus mõtte. Kuigi Jumal teadis ette, mis väikest tüdrukut ees ootab, oli Ta otsustanud juba maailma loomisest alates lubada inimestel teha valikuid ning kurjategija valiku tõttu nuttis sel päeval Jumala süda samamoodi nagu perekond Phillipsitelgi.

Jumal ütleb Mackile: „Kurjus tuleneb sõltumatuseihast ning jumalata elu on inimeste valik. See maailm ei ole mänguväljak, kus ma hoian kõik oma lapsed kurjast eemal. Kurjus on selle ajastu kaos, mille te mulle tõite, kuid teie sõna pole viimane. Nüüd puudutab see kõiki, keda ma armastan; nii neid, kes mulle järgnevad, kui ka neid, kes seda ei tee. Kui ma võtaksin inimestelt ära nende tegude tagajärjed, siis hävitaksin võimaluse armastuseks. Pealesurutud armastus ei ole mingi armastus.“

Rahu maailmaga

Kuigi Jumala vastused tekitavad Mackis kohati rohkem küsimusi kui asjadest arusaamist, nendib Jumal vaid, et inimesed näevad maailma hoopis teistsugusest vaatevinklist kui Tema ning see, mis tundub meile suure segadusena, on Looja jaoks korrapärane süsteem. Ühel päeval mõistame, milleks kõik vajalik oli ning kui lõputult suur on Jeesuse ohver inimkonna heaks. Selle kaudu on Jumal sõlminud rahu kogu maailmaga, ka nendega, kes Temasse ei usu.

Hurtsikust tulles suutis Mack lõpuks andestada omaenda isale tema ammused pahateod ning seeläbi mõista ka tõelise armastuse väge. Ta sai oma südamesse rahu, mida seal nii kaua ei olnud, ning suutis taas olla armastav perepea oma naisele ja lastele. Kuigi Mack oli alati Jumala olemasolu uskunud, sai ta alles hurtsikus Temaga tõeliseks sõbraks ning see oli just see, mis mehe elust varem puudus.

Tekst Sirli Lend, Foto SXC               

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 2/2013 Mai

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit