Noa – lõpuni ustav Jumalale


KÜÜNAL SÄRAB PIMEDUSES

Noa on üks Vana Testamendi tuntumaid isikuid. Noa elas tõeliselt raskel ajal, mil ülekohus, kurjus ja rõvedus olid vallutanud inimeste südamed ja elud. Jumal on väga kannatlik, kuid mitte lõputult, ning Ta kahetses, et oli inimese loonud. Õnneks säras üks küünal keset pimedust. See oli Noa, kes ujus vastuvoolu ja erines täiesti oma kaasaegsetest, sest ta uskus Jumalasse, oli Talle sõnakuulelik ja elas oma elu igapäevaselt koos Temaga (1Ms 6:9,10). Jumal kinkis Noale ustava abikaasa ning neile sündis kolm poega: Seem, Haam ja Jaafet.

 

PROJEKT „LAEV“

Ühel päeval kõnetas Jumal oma sõpra Noad ja andis talle väga täpsed juhised päästelaeva ehitamiseks. Tänapäevaselt öeldes oli see projekt „LAEV“, mille koostas Jumal ning viis ellu Noa. Projekt nõudis tohutult tööd, sest tegemist oli tõelise laevahiiglasega: pikkus u 150 m, laius u 25 m ja kõrgus u 15 m (1Ms 6:15). Tänapäevasele spordiväljakule mahuks Noa laev vaevalt ära. Kui ehitad laeva kuivale maale ja kolid oma perega laeva elama, siis ütlevad paljud naabrid: „Sa oled hulluks läinud ja võtad usuasju liiga tõsiselt!“ Nii läks ka Noaga. Kui tol ajal oleks olnud massiteabevahendid, oleks TV-s ja raadios räägitud Noast kui väga kummalisest inimesest aegunud põhimõtetega ning FB-s oleksid levinud fotod pooleliolevast hiigellaevast keset maismaad kommentaaridega: „No kuule, Noa, ehita siis oma laevale vähemalt rattadki alla!” Päästelaeva ehitamine kuivale maale põhjustas naeru ja pilget aastakümneteks. See kõik oli Noa perele suur väljakutse – kas isa on tõesti hulluks läinud või teeb ta siiski Jumala tahet? Kuid peagi mõistsid Noa naine ja pojad, et ta käib jätkuvalt koos Jumalaga, ning seetõttu nõustusid nemadki saama naerualusteks ja ujuma koos isaga vastuvoolu.

 

Päästelaeva ehitamiseks kulus aastakümneid, aga see oli Noa kaasaegsetele armuaeg, mil Noa selgitas rahvale, miks ta seda teeb, ning kuulutas Jumala sõnumit. Noa oli õigusekuulutaja (2Pt 2:5) ja ta rääkis teistelegi, kuidas tulevasest hävingust pääseda. Kogu laevaehitus oli mõeldud näitliku jutlusena, et inimesi mõtlema panna: kas Noa on tõeline veidrik või hoopis Jumalast süüdatud visionäär? Äkki ikka maksab tema sõnadele tähelepanu pöörata?

 

VEEUPUTUS

Kui päästelaev valmis sai, tulid loomad ise seitsme päeva jooksul kahekaupa laeva. Noa ei pidanud neid otsima ega ajama. Noa isikliku eeskuju ja ustava tunnistamise peale astusid laeva veel seitse inimest: tema abikaasa ning kolm poega abikaasadega. Su lastele ja perele on määrava tähtsusega, millist elu Sa elad! Seda kõike nägid ka Noa kaasaegsed ning nemadki oleksid võinud laeva minna ja pääseda, aga nad ei soovinud, sest varem polnud ju kordagi vihma sadanud, rääkimata ülemaailmsest veeuputusest. Need seitse päeva olid tolleaegse maailma viimased päevad. Jumal ise sulges päästelaeva ainsa ukse (1Ms 7:15,16). 40 päeva sadas lausvihma ning seejärel võimutses vesi veel 150 päeva (1Ms 7:24). Seega oli Noa koos pere ja loomadega laevas varjul ligi pool aastat.

 

NOA SÕNUM TÄNAPÄEVAL

Noa laev on võrdpilt Jeesusest Kristusest. Ainult need, kes on laevas (Kristuses), pääsevad. Noa päevad on otsekui mudel, mis on väga oluline ka tänapäeval, sest Jumala Poeg ise viitas oma tagasitulekust rääkides just sellele: „Sest nõnda nagu Noa päevad olid, nõnda peab olema Inimese Poja tulemine. Sest nõnda nagu inimesed olid neil päevil enne veeuputust: sõid ja jõid, võtsid naisi ja läksid mehele selle päevani, mil Noa läks laeva, ega saanud aru, enne kui tuli veeuputus ja võttis nad puha ära; nõnda on ka Inimese Poja tulemine.“ (Mt 24:37–39)

 

Kallis sõber, Sinu ja minu klassikaaslased/töökaaslased on samasugused nagu Noa kaasaegsed. Inimesed, kellega me läbi käime, on samuti pidutsejad, abielurikkujad ning mõtetelt ja eluviisidelt rikutud. Sellest kõigest hoolimata julges Noa põhimõtteliselt ainukesena suurest massist eristuda ning täita Jumala plaani ja tahet. Noa oli valmis ehitama Jumalale selja pööranud inimpõlve keskel päästelaeva teiste pilkest, viltuvaatamisest ja ignoreerimisest hoolimata. Kas ka Sina oled valmis tegema oma klassikaaslaste, töökaaslaste ja sõprade keskel midagi ennekuulmatut – arendama suhet oma taevase Isaga ja kuulutama neile rõõmusõnumit Tema Pojast? Noa kohta öeldakse Piiblis mitmes kohas: „Ja Noa tegi kõik nõnda, nagu Issand teda käskis.“ (1Ms 6:22, 1Ms 7:5) Kui Noa poleks Jumalale kuuletunud, oleksid tema ja ta pere samamoodi hukkunud nagu kõik teised. Kuid sõnakuulelikkus ja jumalakartus tasuvad end alati ära. Nii oli see Noa ja tema pere elus ning nii on see ka Sinu ja minu elus! Sõnakuulelik tunnistaja ja päästelaeva ehitaja Noa julgustab meid tänagi Jumala sõna tõsiselt võtma, sellest kinni haarama ja selle järgi elama.

 

Tekst Kristo Toots
Foto Movie Picture DB

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 4/2016 Detsember

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit