7 asja, mida Jumal tahab meie elust „ära lõigata“


„Mina olen tõeline viinapuu ja mu Isa on aednik. Iga oksa minu küljes, mis ei kanna vilja, lõikab ta ära, ja igaühte, mis kannab vilja, ta puhastab, et see kannaks rohkem vilja. … Kes jääb minusse ja mina temasse, see kannab palju vilja, sest minust lahus ei suuda te midagi teha. Kes ei jää minu külge, heidetakse välja nagu oks, ja ta kuivab.“ (Johannese 15:1-6)

Jeesus on viinapuu, Jumal on aednik ja meie oleme oksad puu küljes. Jumal on huvitatud viljast meie elus ja Jumalale meelepärast vilja saame kanda ainult koos Jeesusega. „Üleliigsed väädid“, mis on tarbetud ning enesehävituslikud, tuleb elust välja lõigata. Need nõuavad meilt palju energiat, aga vilja ei kanna.

 

  1. Laiskus

„Kes mõistab teha head, aga ei tee, sellele on see patuks“ (Jk 4:17)

Laiskuse patust palju ei räägita ja tundub, et see pole väga silmatorkav. Võib-olla seetõttu, et laiskus on üsnagi abstraktne? Südames teame, kus on piir puhkamise ja laisklemise vahel. Ka siis, kui kõrvaltvaatajale jääb teine mulje. Talentide tähendamissõnas ütleb Jeesus neile, kes oma andi hästi kasutasid: „Tubli, sa hea ja ustav sulane.“ Oma talenti mitte kasutanule aga: „Sa halb ja laisk sulane!“ Jumal on meile andnud andeid, võimeid, materiaalseid võimalusi, et teha head kaasinimestele ja teenida Tema kuningriiki. Selle tegemata jätmine ei ole Talle meelepärane.

 

  1. Valed suhted

„Ärge eksige! „Halb seltskond rikub head kombed.”“ (1Kr 15:33)

Kõike korraga ei saa! Pead otsustama, mida kõige rohkem elus tahad – on see Jumalaga koos olemine? Kristuse poole kasvamisel ei tule kõik suhted meile kasuks. Mõningad tahab Jumal meie elus läbi lõigata. Millised suhted? Selleks on vaja paluda Looja tarkust! Ole ettevaatlik, et Sa ei lõika ära neid, mida Jumal tahab säilitada. Kindlasti ei saa järgida reeglit, et kristlikud suhted on head ja mitte-kristlikud halvad. Oleme Kristuse kaastöölised, aga laseme Temal seda lõikamise tööd teha.

 

  1. Tarbetud tegevused

„Sest head, mida ma tahan, ma ei tee, vaid paha, mida ma ei taha, ma teen.“ (Rm 7:19)

Tarbetud tegevused: kulutame neile palju tähelepanu, aega ja energiat, kuid Jumala silmis on need täiesti mõttetud. Asi pole selles, et Jumal ei ole huvitatud muudest tegevustest peale kirikus käimise, evangeliseerimise, Piibli lugemise ja palvetamise. Meil on ka pere, kool, trenn, sõbrad ja muud asjad, millega tegeleda. Peamiseks küsimuseks on, kas Sa teed seda, milleks Jumal on Sind kutsunud. Seda, mida Tema tahab, et Sa teeksid. Kui nii on, siis loksub ka muu ajakasutus paika.

 

  1. Kadedus

„Või on sinu silm kade, et mina olen hea?” (Mt 20:15)

Kui vaatan kadedusega, kuidas teisel hästi läheb, mõtlen: „Hähh, tema pole seda väärt!“, siis võib kindel olla, et see on üks valdkond, millele Jumal „käärid külge paneb“. Kadeduse kohta ütleb Piibel, et see on kui „mädanik luudes“ – seestpoolt hävitav. Kade pilk ei suuda tunda rõõmu teise rõõmust ja õõnestab suhteid kadestatud inimestega. Selle allikaks on sageli enda võrdlemine teistega. Kes on populaarsem sotsiaalmeedias või seltskonnas? Kelle noortekad on vingemad? Sellised mõtted tuleks kiiresti minema heita, sest Jumal on andnud igaühele oma erilise kutsumuse.

 

  1. Uhkus

„Uhkus on enne langust ja kõrkus enne komistust.“ (Õp 16:18)

Kui Sa muutud uhkeks, ei saa Jumal Sind kasutada. Uhkuse osas peaksime kõik olema äärmiselt tähelepanelikud! See on üks salakaval, vaikselt hiiliv nähtus, millel võivad olla äärmiselt rängad tagajärjed. Näiteks usust eemale minek. Me kõik oleme patule kalduva loomusega inimesed, kes peaks püüdlema puhtuse ja pühaduse poole. Seetõttu peaksime pidevalt tegelema uhkuse ja üleolevuse patu täieliku välja juurimisega oma elust.

 

  1. Tagarääkimine

„Keelepeksja sõnad on nagu maiuspalad ja need lähevad otse sisikonna soppidesse.“ (Õp 26:22)

Keelepeks, tagarääkimine, klatš – kõik on Piiblis väga konkreetselt halvaks pandud. See on nagu ahvatlev maiuspala, millel halvad tagajärjed. Kui raske on mitte olla osaline vestluses, kui keegi hakkab teise kohta mingit intriigi rääkima! Klatši üks halb tagajärg on enda kergem avamine saatana tööle, mille kaudu saab ka teiste ellu halba sündida. Paulus paneb tagarääkimise samasse ritta teiste pattudega: kadedus, salanõud, hooplemine, korralagedus, raevutsemine, isepäisus. Tapa oma patt, enne, kui su patt tapab sinu. Ära taltsuta seda, ära püüa seda kodustada. See on vaja likvideerida.

 

  1. Enesekesksus

„Sest kes iganes tahab päästa oma elu, kaotab selle, aga kes iganes kaotab oma elu minu pärast, leiab selle.“ (Mt 16:25)

Suhtumine, et mina ja minu vajadused kõigepealt, siis vaatame, kas jääb midagi üle ka teiste jaoks. Kristlane ei ela sellist enesekeskset elu. Sa peaksid teenima teisi selle anniga, mis Jumal Sulle on andnud! Mooses loobus Egiptuse rikkustest, et kannatada koos Jumala rahvaga, kuigi tal oli vaarao õukonnas kõik olemas – raha, kuulsus, helge tulevik. Peetrus jättis maha oma töö – rikkalikult täis kalapaadid, ja läks Jeesuse järgi. Matteus hülgas tulusa maksuametniku töö, et järgneda Jeesusele. Aga nad kõik tõstsid oma silmad kõrgema tasu poole. Ei lasknud end pimestada hetkelisest õnnest. Hind, mida Jumal meilt ootab, on alati väiksem kui tasu, mida Ta meile selle eest pakub.

 

„Aedniku käärid“ on meid pidevalt kärpimas – see näitab Tema armu ja hoolitsust. Jumal on hea, Ta ei taha Sulle kurja, vaid et Su elu kannaks rohkem vilja. Kui lased Temal enda elust kõrvaldada üleliigse, siis ei pea Sa iial kahetsema. Näed hoopis, kuidas Su elu hakkab õitsema seal, kus Sa seda isegi poleks osanud oodata.

 

Tekst Sirli Kaera
Allikana kasutatud Allan Krolli piiblitundi
Foto Pixabay

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 3/2020 September

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit