Eluvalikud Tartu Pauluse noortepäevadel


Pauluse noortepäevad toimusid sel aastal 30.sept-2.okt. See üritus on Tartu noorte hooaja avapauk. Noori oli üle 30 ja noortepäevadele tuldi üle Eesti ja väga erinevatest kogudustest.

“Tartu on ülikooli linn, koolide ja õppimiste linn. Siin algab elu sügisel ja kui siia noored inimesed kokku tulevad, siis sügisel on hea ja sobiv aeg uut hooaega alustada.  Mitte esimesel septembril, siis kui on kool alanud. Tuleb võtta kõigepealt natuke aega, et oma sõpru kutsuda,”  räägib Tartu Pauluse koguduse õpetaja Kristjan Luhamets.

Noortepäevi korraldadakse, et anda kristlastele võimalus kokku tulla, eriti noortele. “Ühiskond ja kõik meie ümber on lõhestav ja toob kõike, mis ei ole Jumala meelest hea, esile. Sellel üritusel leiab kristlasest sõpru, saab suhelda, head aega veeta, palvetada ja rohkem Jumalat tundma õppida. See on üks suur eelis,” selgitab Kirsi Vimpari, üks noortepäevade korraldajatest.

Pauluse noortepäevadel on ka pikk ajalugu. 2.oktoorbil kui selle aasta noortepäevad lõppesid, täitus täpselt 105 aastat hetkest kui Tartu Pauluse kirik võeti kasutusele. Kui seda kuidagi tähistada, siis ikka noortepäevadega! Esimest korda toimusid Pauluse noortepäevad aastal 1997, nii et täitus 25 aastat, kuigi kahjuks mõned korrad on vahele jäänud.

Päevade teemaks oli eluvalikud. “Mida noored oma elus kõige tähtsamat teevad lisaks söömisele, magamisele ja õppimisele on see, et nad teevad oma elu jaoks valikuid. Vanadel inimestel on selline olukord, et neil pole enam midagi valida ja nad peavad leppima oma valikutega ja enamasti tegeletakse valikute tagajärgedega. Kuid noored inimesed, neil on see eesõigus valida ja see on vastutus. Ma usun, et Pauluse noortepäevad aitavad seda valikut paremini teha ja teha ka õigemaid ja paremaid valikuid, et vanaduses ei peaks valikuid kahetsema,” on Kristjani selgitus teemavalikule. “Elus sa ei pääse valikutest,” kommenteerib Karl Lumiste (19), üks laagris osalejatest, peateemat. Laagris osalejaid kõnetas veel muudki tegevused:

Kaaleb Humal (20): “Mulle meeldis kõige rohkem laagris hommikuvõimlemine. Õhtuti meil olid huvitavad mänguõhtud ja laupäeval oli meil päevane Tartu linnatuur, mida juhtis Kristjan Luhamets. Mind kõige rohkem kõnetas palvus, mille viis läbi Johannes Ots.
Karita Lumiste (10): “Mulle meeldis kõige rohkem laagri juures õhtuti Koroonat mängida. Olid väga toredad töötoad ja seltskond oli tore, kuid mind kõnetas kõige rohkem Loovuse ja Inspiratsiooni töötuba.”

Laura Jõgar (26): “Mulle meeldis, et laager oli sisukas ja mitmekesise programmiga. Mind kõnetas Projekt Ööbiku kontsert.”

Sellistel noorte kokkusaamistel, kus koos palvetatakse ja Pühakirja loetakse on Eestimaal väga pikalt traditsioonid. “See on ka üks kristlaste eelis olnud ikka juba sajandeid, et kogudused on üle maa igal pool ja kui noored kristlased kokku tulevad ja kui jälle laiali lähevad, siis on sul ka sõbrad igal pool. Kuhu iganes elus lähed, näiteks reisid mööda Eestimaad, siis igal pool on sul kusagil keegi sõber ees. See on kohutavalt tore tunne. Seda muuseas tegid juba noored kristlased 1740ndatel aastatel väga aktiivselt, et käisid niimoodi üksteisel külas,” selgitab Kristjan.

Tekst Josefiine Maria Salong