Eestis on vähe kristlasi, kuid see ei tähenda, et religioossus oleks kuhugi kadunud. Vana paganlik rahvausund leiab poolehoidjaid ning kaks aastakümmet kestnud iseseisvus on riiki toonud paljude erinevate uskude kuulutajaid. Lisaks traditsioonilisest kristlusest eraldunud sektidele tekitab segadust end mitte ühegi konfessiooniga siduv ning kindlate doktriinideta new age’i ehk uue vaimsuse mõtteviis. Kas igasugune spirituaalsus on võrdväärne kristlusega ning meeldib Jumalale?
Segadus eestlaste usuelus
Viimasel suvel avaldatud Saar Polli uuringu tulemused näitavad, et eestlaste usku iseloomustab sünkretistlik segadus – tihtipeale loovad nad ise omale meelepärase religiooni. Üle poole usku väga tähtsaks pidavatest inimestest ei kuulu kogudusse. 42% neist ei loe Piiblit ja 28% ei võta osa ka jumalateenistustest. Inimestel ei ole kindlat usku – selle asemel kipuvad nad uskuma kõiki paranähtusi, nagu selgeltnägemine, vaimud, esivanemate hinged, talismanid ja maagia. Minu arvates vastab tulemus täpselt uue vaimsuse mõju kirjeldusele võrdlevas usuteaduses. Millega on tegemist?
Uus vaimsus segab kokku erinevaid usundeid
Levib Veevalaja ehk uue ajastu spirituaalsuse pooldajate liikumine. Usundit on väga keeruline kirjeldada, sest see seguneb inimese endise religioosse pärandiga, muutes usu sisu. New age’i kirjeldatakse tabavalt kui pick-and-mix-religiooni: igaüks võib kokku panna oma tõe. Nii ei nähtagi probleemi selles, kui end kristlaseks pidav inimene võtab omaks budismist ja hinduismist pärit mõiste karma ning taassünni ehk reinkarnatsiooni ideed, hoolimata sellest, et need ei kattu Piibli tõdedega.
New age peibutab ka oma äärmiselt positiivse maailmapildiga, mille kohaselt on inimesed tegelikult hoopis igavesed vaimud, kes suudavad kõike mõttejõu või teispoolsuse abil. Selline seisukoht peaks samuti kristlast hoiatama ning näitama, et uue vaimsuse põhimõtteid ristiusuga kokku segada ei tohi.
Vale uudishimu ahvatleb
Noored küsivad enese spirituaalsusega sidumise kohta: kas uskuda horoskoopi, küsida sensitiivilt tulevikuennustusi, kutsuda välja vaime või võtta ühendust inglitega?
Piibli valgel on vaimude maailm täiesti reaalne, kuid Jumal keelab rangelt suhtlemise teispoolsuse või hauataguste vaimudega. Need on kurjad vaimud, kes ei soovi meile head (5Ms 18:10-14, Ilm 22:15). Mõned kristlased võivad uskuda isegi horoskoopi, kuid Piibel asetab tähtkujude järgi tuleviku ennustamise halba valgusesse (Js 47:13, Tn 2:27-28).
On olemas nõidu ja sensitiive, kes mõnikord väidavad, et nende jõud tuleb Jumalalt. Nad arvavad, et kuni nad sellega teistele vaid head soovivad, on kõik hästi. Tegelikult ei pea inimene ette teadma päevi, millal saab maailmale osaks midagi kohutavat, või näiteks seda, millal ta abiellub, mitu last saab või millal sureb. Kristlase soov saada selgeltnägijalt ennustusi oma tuleviku kohta näitab tema ebausku.
Kui pöördume sensitiivide poole, ennustame või üritame suhelda mõne vaimuga, kes ei ole Püha Vaim, kutsume esile Jumala viha. Isegi ühenduse otsimine inglitega ei meeldi Jumalale, sest nad on Jumala läkitatud teenivad vaimud ning meie ei tohi nendega suhelda. Peame oma palved suunama otse Jumalale Tema Poja Jeesuse nimel.
Inimene Jumala ees
Inimene on loodud Jumala näo järele, et olla Temaga koos. Kui inimene oma suhte Taevase Isaga läbi pattulangemise lõhkus, tahtis Jumal ise selle taastada. Nii saatiski Ta oma Poja, kes õigesti elanud inimesena võtaks endale vastutuse meie halbade tegude ning mõtete eest. Me ei saa kunagi täiuslikuks ning isegi Pühalt Vaimult saadud andestuse kingitus ei tee meid jumalateks. Sõltume alati Temast ega või taotleda üleloomulikke teadmisi või suhelda teispoolsuse jõududega. Enese sidumine okultismiga rikub inimese suhte Jumalaga ning raskendab pöördumist Tema poole.
Piibel on autoriteet
Jumalale meeldiva jumalateenistuse juhis on Piibel, mis aitab vastata küsimusele suhtumisest new age’i ja spirituaalsusesse. Religioossed mõtted, nagu ka kõik muu, tuleb Jumala sõna abil üle kontrollida.
Tekst Riikka Lautamo-Seppälä, Soome misjonär Eestis
Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 3/2011 Juuli
Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit