Sinu väärtuslikkus Jeesuses


Enamuse inimeste jaoks on tõenäoliselt tuttavad mõtted: „Ma ei ole piisavalt hea. Teised saavad palju paremini hakkama kui mina. Mul ei lähe elus üldse hästi. Olen teistest erinev.“ Võib-olla tunned, et peaksid tegema rohkem või olema midagi enamat. Selline siltide panemine mõjub laastavalt meie enesehinnangule ja väärtustundele. Tänapäeva maailmas on kerge end teisega võrrelda. Kuidas selles kõiges leida oma väärtus(likkus) Jeesuses?

 

Mida teha, kui tunned, et pole midagi väärt?

Selgita välja, mille või kelle kaudu Sa oma väärtuslikkust otsid. Palveta, et Jumal aitaks Sul selles selgusele jõuda. Siinkohal oleks hea uurida Piiblit. Leida üksinda, koos teistega või Google’i abiga kirjakohad, mis kirjeldavad, missuguseks on Jumal inimese loonud. Kristlastena võiksime defineerida oma väärtust kindla teadmise kaudu, et ma tõesti olen see, kelle Jumal ütleb mind olevat. Muu ei olegi tähtis. Jumal varustab Sind eluks ja tööks, milleks Ta on Su kutsunud. Me ei pea tundma puudust, isegi kui näib, et kõigil teistel on rohkem. Jumal mõõdab Sinu väärtust ja väärtuslikkust teisiti kui inimesed. 1. Saamueli 16:7 ütles Issand: „…inimene näeb, mis on silma ees, aga Issand näeb, mis on südames.“

 

Sa oled väärtuslik!

Kogemine, et ma pole piisav, on tulnud teiste arvamustest, soovidest, hoiakutest või isegi juhuslikult pillatud lausest. Alaväärsustunde tekkimine võib ulatuda juba lapsepõlve, mil analüüsivõime ei ole piisavalt arenenud või puudub üldse. Laps hakkab uskuma seda, mida näiliselt vanemad ja targemad räägivad. Teadvusta endale, millest Sinu alaväärsustunne on võinud tekkida.

Jah, tõesti – me ei ole täiuslikud ja teeme vigu. On väga eluterve, kui räägime enda kohta tõtt ja oleme enesele konstruktiivsed kriitikud. Võib-olla Sa peadki midagi oma elus muutma. Küll aga tea, et Sinu teod ja saavutused ei mõjuta seda, kui palju Sa väärt oled. Ka kortsus ja määrdunud 50-eurone rahatäht on ikkagi väärt 50 eurot, hoolimata välispidisest.

Ka meie tunded ei peegelda alati tegelikkust. Näiteks ärevustunde tekkimisel hakkab füüsilise tunnusena süda sees puperdama, reaalset ohtu ja põhjust ärevuseks ei pruugi aga üldse olla. Sa võid tajuda ohtu, samas kui teine inimene ei taju. Katsu Jumala abiga läbi, millised mõtted Sinu enda kohta on tõde ja millised mitte.

 

Kardetavalt imeliselt loodud

Võta teadmiseks, et just Sina oled loodud Jumala poolt. Taavet kirjutas psalmides: „Sest sina valmistasid mu neerud ja kudusid mind mu ema ihus. Ma tänan sind, et olen nii kardetavalt imeliselt loodud. Imelised on sinu teod, seda tunneb mu hing hästi.“ (Ps 139:13–14) Ta hoolis Sinust isiklikult juba enne Su sündi ja hoolib siiani. Kui Jumal kõneleb pastori kaudu saalitäiele rahvale, siis ei näe Ta üht suurt massi. Ta näeb alati just Sind seal istumas, tundes Su südant ja teades, millest Sa läbi lähed. Seesama Jumal, kelle loodud imelisi paikasid üle maailma imetleme piltidelt või päriselus, on valmistanud Sinu.

Usk sellesse peab tulema Sinust endast. Inimesed võivad Sulle tuhandeid kordi korrutada, kui hästi Sa hakkama saad ja kui imeline Sa oled, aga kui Sa ise seda ei usu, võid jätkuvalt tunda alaväärsust. Jeesus ütles Luuka evangeeliumis 12:6–7: „Eks müüda viis varblast kahe veeringu eest? Ja ükski neist ei ole unustatud Jumala ees. Isegi teie juuksekarvad on kõik ära loetud. Ärge kartke, te olete enam väärt kui hulk varblasi!“ See kehtib ka Sinu kohta!

 

Oled õnnistus

Mida rohkem me teame, kui väga Jumal meid armastab ja kui väga oleme Tema poolt vastu võetud, seda rohkem armastame iseendid. Otsi oma väärtust Jumalast. Loe Piiblist, mida Ta selle kohta ütleb. Palveta, et Püha Vaim tooks esile Sinu enda kohta ainult tõesed mõtted ja tunded. Usu, et kõik eelnevalt kirjutatu vastab tõele – Sa ei ole niisama sündinud siia ilma, vaid loodud ja armastatud väärtusliku Jumala lapsena juba enne sündi!

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Pexels

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 4/2020 Detsember

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit