Palve on tähtis, aga samas tekitab see tihti raskusi ja pingeid kristlase elus. Põlvkonnalt, kelle tähelepanu hoiab enda haardes üha laienev digitaalne maailm, peab küsima, kuidas taastada olulist osa meie suhteis Jumalaga?
Kristlastena tunneme end tihti süüdi, et pole leidnud palvetamise jaoks aega, aga me peame teadvustama, et see pole mingi asi, mida saab maha tõmmata nimekirjast, mida me päeva jooksul peame tegema (nn to-do-list).
Palve on suhteosa. See peaks olema avatud ja pidev dialoog. Esimese Tessaloonika kirja 5:17 ütleb meile ”palvetage lakkamatult”. Jumal ei pruugi olla meie juures füüsiliselt kui me palvetame, aga Ta on kohal ja läbi palve saame ühenduse Temaga. Ei ole vahet, kas me halame meeleheitest või palume Temalt teenet, palve on võimalus suhelda. See võib olla kas põgus vestlus või vastupidi sügav, emotsionaalne. Seda võib teha põlvedel või autos, dushi all, liftis või kassajärjekorras.
Probleem seisneb aga selles, et paljud ei leia, et see oleks lihtne. Ärgata hommikul ja öelda ”Täna ma asun püsivasse vestlusesse Jumalaga” on üks asi, aga seda teha, hoopistükis raskem.
Õitsev palveelu ei tule mitte pühendumisest reeglitele, vaid südame täitumisest Jumala armastusega. Inimlik suhe edeneb, kui mõlemad osapooled suhtlevad teineteisega läbi armastuse, palve vajab sama alust. Konks seisnebki selles, et kui soovime saada täidetud Jumala ülevoola armastusega, peame Temaga aega veetma palves.
Siin on mõned abistavad mõtted/ tegevused, kuidas edendada oma palveelu:
1. Tunnista algusest peale, et palve on raske
Jeesus, kes andis meile Meie Isa palve, tunnistas, et mõnikord me ei tea, mida öelda. Nagu igas suhtes on aegu, kus suhtlus võib olla lihtne või raske. Võti seisnebki selles, et edasi pingutada, ka siis kui on rasked ajad.
2. ”Just do it” (Lihtsalt tee seda)
Saab olema aegu, kus palvetamine on viimane asi maailmas, mida Sa tahad teha. Miski ei saa olla kaugemal Su mõtteist, kui saata palve üles taevasse. Aga suhe ei vaja mitte ainult armastust ja ohverdamist, vaid ka pühendumist ja visadust. Kui Su palve tundub sulle kuiv, siis jätka. Ära teeskle. Ütle Jumalale, et Sa oled sellises paigas ja oled valmis Teda kuulama. Ole valmis ootama. Mõnikord lihtsalt kohale minemine on pool võitu.
3. Tunnista struktuuri tähtsust
Kuigi on olemas risk, et Su regulaarsed palvetamised muutuvad korduvaks ja igavaks, siis saab see ka tuua rahu ja korra Sinu elurütmi. Igal päeval pannes Jumala jaoks kõrvale ühe kindla aja, aitab see ka edendada Sinu palvetamist läbi terve päeva. Seda struktuuri on ka mungad läbi sajandite kasutanud. Pidev Jumala meeldetuletamine aitab fokusseerida oma mõtteid Talle ja muuta palvetamise igapäevaseks harjumuseks.
4. Proovi erinevaid asju
Struktuur on hea, aga teisest küljest pole midagi paremat, mis võiks lõhkuda Su palveelu kui monotoonsus. Need kaks osa peavad saama tasakaalu. Sama asi iga päev muutub väga kiiresti igavaks. Proovi erinevaid viise, kuidas palvetada. Mine jalutama, joonista pilt, kirjuta luuletus, loe Pühakirja. Suhtle Jumalaga läbi nende tegevuste. Räägi Talle, mida sa teed. Ole loov ja vaata, mis juhtub!
5. Küsi Jumalalt abi
Kõige lihtsam viis, kuidas taotleda edukat palveelu, on küsida Jumalalt abi. Rooma kirja 8:26 ütleb meile, et kui me ei tea, mille pärast palvetada, siis Vaim ”palub meie eest sõnatute ägamistega.” Kui me ei tea, mida öelda Jumalale, siis Püha Vaim aitab meid.
Kuigi need soovitused võivad olla kasulikud, ei ole siin kiiret 5-punktilist lahendust, kuidas saada kohe suurepärast palveelu. Enamike kristlaste jaoks on see eluaegne võitlus koos tõusude ja mõõnadega. Aga selle raskuse lõpus saame lähemale Jumalale.
Kui sa usud, et Jumal tõesti igatseb Sinust kuulda, võid palvetada ilma surveta. Tea, et Vaim on valmis vahele segama, kui Sul pole sõnu. Üle kõige aga ole aus Jumalaga. Räägi Talle oma valudest, rõõmudest, muredest, hirmudest. Too need Jumalale, jäta need risti jalamile ja naudi Tema ligiolu.
Allikas: Relevant Magazine