Erinevad käitumistüübid koguduses


Me kõik oleme omal moel erinevad ja sama lugu on ka inimestega kogudustes. Siiski on teatud levinud käitumistüübid, mida peaaegu igal pool võib kohata. Siin toomegi välja mõned kirikuskäijate käitumismallid.

 

  1. Aktiivsed suhtlejad

Kui kirikusse jõuad, tulevad nemad Sulle arvatavasti kõige esimesena vastu. Nad on julged ja avatud inimesed, kes astuvad kohe ligi, teretavad ja tahavad Sinuga tervest maailmast rääkida.

 

  1. Abivalmid inimesed

Nendega kohtud Sa näiteks siis, kui soovid kohvilauas võtta kringlitükki. Nemad panevad seda tähele ning ulatavad Sulle lahkelt tüki. Kui neilt abikätt paluda, on nad alati nõus, kui vähegi võimalik.

 

  1. Oskuslikud hilinejad

Nemad jäävad pidevalt kirikusse hiljaks, ent suudavad ikka vaikselt sisse imbuda. Paljudel hilinejatel on oskus tegutseda ilma, et nad endale tähelepanu tõmbaksid. Nii saavad nad ka kõik oma tööd märkamatult tehtud.

 

  1. Tagasihoidlikud kuulajad

Tavaliselt istuvad nad kirikus kuskil ääres või taga. Läheb aega enne, kui nad teisi enda lähedale lasevad. Aktiivse suhtlemise asemel osakavad nad aga rahulikult teisi kuulata, mis on väga väärtuslik oskus.

 

  1. Julged ülistajad

Nemad on ikka kogu ihu ja hingega ülistuses ning ei lase muul ennast segada. Isegi kui tundub, et nad on hajameelsed, oskavad nad siiski kogu oma tähelepanu pöörata kõige olulisemale ehk Jumalale. Tunnetades ülistuse võimsust, laulavad nad julgelt, kedagi või midagi kartmata.

 

  1. Tormakad tantsijad

Nemad ülistavad Loojat hoopis tantsuga, tunnetavad ja kiidavad Teda just läbi selle. Üldiselt tähendab see ka, et neil on energiat tegutseda koguduses mitmel rindel korraga.

 

Eeltoodud punktid ei kehti kõigi suhtes ja eritüüpe on palju. Sellest hoolimata peaksime proovima üksteiselt õppida ja püüelda ikka paremuse poole. Kõigil on oma tugevused. Õnneks ei pea me aga ainult enda peale lootma, et saada inimesteks, kes ülistavad Isa ihu ja hingega. Jeesus ütles: „Sest kus kaks või kolm on minu nimel koos, seal olen mina nende keskel.“ (Mt 18:20)

 

Tekst Kristofer Petermann, Jonatan Ilus
Foto Pexels

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 1/2020 Märts

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit