Seikluse kehastusena tuntud Bear Grylls liitus GLS juhtimiskonverentsiga video kaudu Šveitsi mägedest, õpetades oma elus läbikogetu põhjal kuulajat vallutama mägesid oma eesmärkide näol. Endine Briti erivägede liige, kes on ületanud kummipaadiga Põhja-Jäämere ning vallutanud Mount Everesti, julgustas kuulajat oma elus kasutama viite punkti, mis aitavad mäetippu jõudmisel läbida ka kõige pimedamad ja kannatusi täis orud.
I Läbikukkumine
Bear kinnitab, et tal on olnud oma elus rohkem läbikukkumisi kui edu. „Läbikukkumistest möödaminevat otseteed ei eksisteeri,“ selgitab ta. Läbikukkumine ja selle aktsepteerimine on edasiviiv jõud, mis aitab meil saada tugevamaks nii seest kui väljast – seetõttu on läbikukkumine edu võtmeks.
II Hirm
Elu jooksul pannakse meid palju proovile. „Elu on sageli hirmuäratav ja kõik me peame oma lahinguid, isegi kui need lahingud on seoses enesekindluse või närvidega,“ kirjeldab Bear erinevaid inimestele omaseid hirme. Aastal 1996 ebaõnnestus üks Beari langevarjuhüpetest, mis teda aastaks ajaks invaliidistas. „Te ilmselt mõtlete, kas ma suudan kunagi veel hüpata, kuid ma hüppan kogu aeg,“ naerab Bear, kes astub iga päev oma aina märkamatumaks jäävale hirmule vastu. Ta julgustab meid kasutama hirmu tegutsemise ajendina ja meeli teritava emotsioonina erinevatel hirmuäratavatel eluhetkedel.
III Tuli
Püstitatud eesmärkide saavutamiseks peame igaüks endas leidma sisemise tule. „Kui sa kaevad, küll sa ka leiad selle,“ innustab Bear meid pöörama kõik läbikukkumised ja hirmud tuliseks jõuks meis endis. „Anna endast kõige rohkem just siis, kui kõik teised kõrval tahavad alla anda,“ kirjeldab ta nõrku hetki Mount Everesti vallutamisel.
IV Usk
„Me kõik seisame silmitsi oma Everestiga,“ selgitab Bear kurnavast tõusust hiigelmäele. Ta räägib sellest, kuidas teel mäetippu toetus ta usule ja teeb seda jätkuvalt iga päev. „Ma olen Sinuga. Toetu minule. Sa saad hakkama“, meenutab ta sõnu, mis teda kõige raskematel mäkketõusu hetkedel edasi aitasid minna.
V Tõelise rikkuse leidmine
Bear selgitab, et elu mäetippudele jõudmiseks tuleb kasutada nii läbikukkumisi, hirme, tuld kui ka usku. Viimase punktina tõelise rikkuse leidmisel paneb Bear meid mõistma, et meie tugevus tuleb alati seestpoolt. „Me peaksime teadma oma kohta maailmas, olles tänulikud, lahked ja alandlikud. Meie tõeline rikkus on leitav vaid meie suhetes“, kirjeldab Bear oma tõekspidamisi.
Lõpusõnaks soovib Bear kuulajatele veel üht: „Pea meeles, et sa oled tehtud imeliseks. Pea püsti ja ära anna kunagi alla!“
Tekst Gloria Eliisabet Reinaru
GLS konverents 2019 ettekande põhjal
Foto GLS