Julge olla see, kes oled!


Galaatlastele 1:10 „Kas ma nüüd otsin toetust inimestelt või Jumalalt? Kas ma püüan meeldida inimestele? Sest kui ma veel tahaksin meeldida inimestele, siis ma ei oleks Kristuse sulane.”

 

Milline on Jumal?

Kujuta ette Jumalat, meie universumi Loojat. Missugune Ta on? Mõne jaoks on Ta väeti jõululaps, kelle sünni tulemusena pühi tähistame. Teise jaoks on Ta Jumala poeg Jeesus, kes ohverdas iseenda, et meil võiks olla igavene elu (Jh 3:16). Kolmas näeb Temas hoopis Kuningat, kes juhib oma rahvast ning jagab neile tarkust (Ps 72). Neljas kogeb Teda Loojana, kes teab ja tunneb inimest läbi ja lõhki (Ps 139). Kõikvõimas, täiuslik, armastav, armuline, kaastundlik, hooliv, kaitsev, andestav, tervendav, taastav, õpetav, vabastav … Nimekiri Jumalat kirjeldavatest sõnadest võiks veel jätkuda. Kas ma ka usun sellesse? Kui me tõesti usuksime, et Jumal on palju enam kui beebi hällis, kas me siis ikka kardaksime olla need, kes tõeliselt oleme?

 

Sõprade arvamus

Usun, et igaüks on kogenud, kuidas ta pole julgenud olla tema ise. See on inimlik. Küsi endalt, miks see nii on olnud. Kui kardad sõpruse lõppemist inimesega, kes on teada saanud, et oled kristlane, palvetad kõva häälega ja käid teistsugustel kogunemistel, kas see siis ongi üldse tõeline sõprus? „Tõeline sõber armastab igal ajal.” (Õp 17:17) Olen mitmel korral öelnud mittekristlasele, et palvetan tema pärast (endal süda sees puperdamas) või palvetanud koos temaga. Nende reaktsioon on olnud minu eelarvamusele vastupidine. Paljusid, kes ei usu Jumalasse, valdab hoopis tänutunne. Teadmine, et keegi mõtleb nende peale ja vaevub teise murede pärast palvetamiseks aega võtma, on üldjuhul iga inimese jaoks tähendusrikas.

 

Võib-olla oled hoopis kellegagi äsja tutvunud ja muretsed tema arvamuse pärast. Seda enam julgustan Sind olema just see, kes oled. Mis võiks olla veel vabastavam, kui juba suhte alguses mängida n-ö avatud kaartidega ning anda teada, millesse Sa usud. Siis on hiljem endal lihtsam. Vahel võib tunduda, et oled ainus kristlane koolis. Võid üllatuda, kui palju on teisi õpilasi, kes usuvad, aga mingitel põhjustel kardavad seda välja näidata. See aga tuleb tavaliselt ilmsiks suhtlemise käigus või kedagi kristlikul üritusel kohates. Julgustan Sind oma vestlustesse pillama kasvõi väikeseid kommentaare oma igapäevaelust kristlasena. Siiski on ka keerulisemaid juhtumeid: leidub noori, kes kogevadki hülgamist oma pere poolt või tagakiusu koolikaaslastelt. Sellistes olukordades võime eriliselt toetuda palvele ja Jumala sõnale. „Meiega on Issand, meie Jumal, meid aitamas ja meie võitlusi võitlemas.” (2Aj 32:8)

 

Kui oled tagakiusu ohvriks langenud, siis tuleta meelde, et Sina ise pole halb ega väärtusetu seetõttu, et teised Sinu kohta halvasti ütlevad. Muidugi teeb see kurvaks, aga praegune olukord ei tähenda, et see jääb nii igaveseks. Räägi sellest kellegagi! Sedasi lood võimaluse asjade paranemiseks. Võib-olla on see Su kodugrupikaaslane, hea sõber või koolipsühholoog. Perekonna vastasseis Sinu probleemile võib tähendada hoopis muret Sinu pärast või hirmu, et keegi sunnib Sulle usku peale. Võimalusel arutage vanematega, mis täpsemalt neid häirib.

 

Enesekindlus Jumala Sõnast

Eelnevalt kujutasime ette, kes on Jumal. Kes tahad olla Sina? Uuri Jumala sõna ja leia enesekindlus Temas! Mis praegusel hetkel võib tunduda hirmuäratav ja tekitada ärevust, ei ole seda arvatavasti kümne aasta pärast. Inimese analüüsivõime teeb tajutava olukorra sageli palju hullemaks, kui see tegelikkuses on. Lisaks Jumala tõotustele saame tugineda ka kogukonnale, teistele kristlastele meie elus. Tutvusta oma sõpru kogudusekaaslastele. Korraldage koos lauamänguõhtuid või minge välja sööma. Usun, et võid üllatuda, kuidas teine inimene Sinusse kui kristlasesse suhtub, kui ta sellega lähemalt tutvub. Kas oled valmis enda mugavustsoonist välja astuma ja julguse nimel pingutama? „Ole vahva ja tugev! Ära kohku ja ära karda, sest Issand, su Jumal, on sinuga kõikjal, kuhu sa lähed!” (Jos 1:9). Usu Temasse ja usu iseendasse!

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Pixabay

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 2/2017 Mai

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit