Tänapäeva materiaalne maailm on täis palju põnevat ja vahel võib tunduda, et just see kõige uuem tossupaar, telefon või auto on hädavajalik. Ka kodu ja raha kuuluvad sellesse kategooriasse. Tegelikult on kõik eelpool mainitu hea või vajalik. Miks siiski tundub, et nende tahtmine või praegusest parema ihaldamine on vale? Kuidas peaks kristlasena materiaalsusesse suhtuma?
Õiged tahtmised
Meediakanalid, sealhulgas teiste inimeste elude nägemine pildis või videos, soodustavad materiaalsuse ihaldamist. Sellised tahtmised muutuvad valeks, kui need saavad olulisemaks suhetest; vaimulikest või intellektuaalsetest väärtusest; tähtsamaks Jumalast. Kui mõtted materiaalsest hõlmavad suurema osa ajast, jääb tõeliselt oluline tagaplaanile. Loomulikult on erandeid. Üks näitleja oli kord öelnud, et inimeselt ei peaks küsima: „Mis tööd teed?“ vaid hoopis, mida ta teeb oma palgaga. See räägib palju rohkem inimese väärtushinnangute kohta.
Jeesus rääkis, et esimene käsk on armastada Issandat, oma Jumalat kogu oma südame, hinge ja mõistusega. Ühtlasi on see suurim ja esimene käsk. (Matteuse 22:37-38) Kui palju ruumi jääb meie südamesse, hinge või mõistusesse Jumala jaoks, kui see on täidetud armastusega kõige muu kui Tema vastu? Ei saa korraga teenida nii Jumalat kui ka raha. (Luuka 16:13)
Tõeline elu
On Sul kunagi olnud tervis nii halb või lähedasel sedavõrd raske haigus, et teeksid ükskõik mida, kui see vaid tervise tooks? Sellistel hetkedel paneb Jumal meid mõtlema, mis on elus tegelikult prioriteetne. Kogu rikkus maailmas oleks tühine ilma terviseta, mis lubaks seda nautida. Piiblis on öeldud, et rikkuse petlik ahvatlus ja mitmed himud lämmatavad sõna ära, ning see jääb viljatuks. (Markuse 4:19) See kõik viib meid kaugemale Jumalast, kelle ligiolus võime kogeda nii palju head, aga ka inimlikult hoomamatut armastust, kindlustunnet ning tarkust. Petame iseendid, arvates, et materiaalne teeb meid õnnelikuks. „Külluseski ei olene kellegi elu sellest, mis tal on,“ ütleb Jeesus. (Luuka 12:15) Tark oleks pöörata tähelepanu sellele, millest oleneb elu ja suhe Jumalaga.
Kunagi pole küllalt
Kuningas Saalomon oli kõige rikkam kuningas ajaloos. Tal oli kõike ja külluslikult, kuid tema silmis oli see väärtusetu, sest ei teinud õnnelikuks ega toonud rahulolutunnet. Seda, mida inimesed tegelikult igatsevad. Vastab tõele: „Kes armastab raha, ei küllastu sellest iialgi ning, kes armastab rikkust ei küllastu sissetulekust.“ (Koguja 5:9) Seega, miks näha vaeva kogu materiaalse nimel, mis päeva lõpuks toob ehk hetkelise rahulolu, aga ei täida meid täienisti. Pigem siis juba praegu pöörata fookus sellele, kes tõeliselt meie sügavaimad igatsused täidab – Jumalale.
Rahulolu allikas
Inimestele meeldib omanditunne, et meil on midagi, mis kuulub meile. See loob turvalisuse tunde. Asjad aga kuluvad. Uus ratas on varsti vana. Läikiv telefon on varsti kriime täis. Kui me ei lase Jumalat enda ligi ja ei pane Teda oma elus esikohale, siis jääb meile alatiseks tunne, et vajame enesekindluseks ja rahuloluks üha rohkem materiaalset. Rahuolutunne, mida saame asjadest, on ainult haihtuv illusioon. Palu Jumalalt, et Ta täidaks Sind Püha Vaimuga, et Sul võiks olla täielik rahuolu Jumalas ja ainult Jumalas. Tema teab, mida vajame. Peame ainult otsima esmalt Jumala riiki ja Tema õigust, siis kõike antakse teile pealegi! (Matteuse 6:33)
Tekst Eleri Viinalass
Foto Unsplash
Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 3/2019 September
Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit