Mida teha, kui oled kõigest väsinud ja tülpinud?


Kui inimesel on uni, läheb ta võimalusel magama. Kui tal on nälg, siis ta sööb. Kui tal on janu, siis ta joob. Tundub lihtne ja loogiline. Mida aga teha siis, kui oled elust väsinud? Mida teha, kui on isu millegi enama järele, kui elul on praegu pakkuda? Mida teha, kui januned vabaduse järele, aga oled kohustatud käima tööl või koolis? Kas Sa tead, kust leida vastuseid?

 

Tahaks muutust…

Negatiivsed mõtted tekitavad negatiivseid tundeid. Iga inimese elus on valdkonnad, milles ta sooviks muutust. Sageli tekitab see väsimust või tülpimust – tunde, et enam ei jaksa, või küsimuse, mis mõte sellele kõigel on. Arvan, et on oluline endalt aeg-ajalt küsida, mis eesmärgil ma midagi teen. Küsimine aitab hinnata tegelikku olukorda ja eristada seda meie kujutelmast. Kas ma tõesti töötan hetkel millegi kallal, et oma eesmärgini jõuda? Tihti tunnevad inimesed väsimust ja tülpimust, sest neil ei ole sihti, mille suunas jõupingutusi teha. Siht võib olla käesolev nädalavahetus, kui saab puhata ja midagi toredat teha. Siht võib jääda ka kaugemasse tulevikku, kui mõelda tulevase elukutse peale. Siht võib olla oma perekond, kelle nimel pingutada. Sihi seadmine kas lähi- või kaugemasse tulevikku annab lootust ja energiat edasi pürgimiseks.

 

Rutiin päevast päeva

Terves kehas terve vaim. Tihtipeale tuleb kooli- või tööväsimus pidevast rutiinist. Tundub, justkui teeksin päevast päeva, nädalast nädalasse, aastast aastasse ühte ja sama asja. Rutiin võib olla väga väsitav. Selle vastu soovitan leida igasse nädalasse põnevaid tegevusi. Just nagu keha vajab erinevaid toitaineid ainevahetuse kiirendamiseks, on meil tarvis ka mitmesuguseid tegevusi vaimu ja füüsise elavdamiseks. Võta käsile mõni uus hobi, hakka õppima pillimängu, mine rabasse jalutama, tee tiir ujulas ja mõnule hiljem saunas, korralda sõpradega lauamänguõhtu, kõnni rohkem jala – võimalusi on mitmeid! Üks võimsamaid relvi tüdimuse või stressi vastu on endorfiinid ehk õnnehormoonid, mis vallanduvad kõige paremini füüsilise trenni kaudu.

 

Vastused kõikidele küsimustele

Vahel igatsen, et mul oleks raamat vastustega kõikidele elu probleemsetele küsimustele. Siis jällegi taban end mõttelt, et niisugune raamat juba eksisteerib – selleks on Piibel. Leidub mitmeid kirjakohti, mille lahtimõtestamist lihtsustaksid teadmised ajaloolisest taustast või Vaimust juhitud sõbra kommentaarid. Kuid on ka palju kirjakohti, millest arusaamiseks piisab avatud südamest ja meelest. Usun, et Piibel on täis tõdesid, mida me vahel mugavate inimestena pole valmis oma ellu rakendama. Teame küll, mida oleks õige teha, sest Jumal on nii öelnud või perekond ja sõbrad sellele vihjanud, aga oleme laisad, et midagi olukorra muutmiseks ette võtta. Võib-olla on kurvameelsus ainuke tuttav tunne, ja oleks raske nüüd järsku rõõmus olla. Võib-olla on kooliväsimus kestnud juba aastaid ja lootus, et kool võiks veel kunagi huvi pakkuda, kadunud. See ei pea nii jääma.

 

Johannese 6:35 ütleb Jeesus: „Mina olen eluleib. Kes minu juurde tuleb, see ei nälgi iialgi, ja kes minusse usub, see ei janune enam iialgi.” Usun, et Jeesusega võivad ka kõige keerulisemad olukorrad leida ootamatu lahenduse. Jeesus saab anda meile uut energiat ja avada meie silmad nägema ilu, mis valitseb nii paljudes valdkondades igaühe elus. Jeesus ütleb: “Kellel on janu, see tulgu minu juurde ja joogu!” (Johannese 7:37) Jeesuse juurde tulemine tähendab, et tunnistame oma patud, kahetseme ning anname Jumalale teada, et vajame Teda ja tahame muutuda. Seda võiks saata usk südames. Usk, et Jeesus on meie tõeline Päästja igaveseks eluks ning Päästja ka igaks päevaks ja igasugusest väsimusest või tülpimusest. Piiblis julgustatakse meid olema püsivad palves ja rõõmsad lootuses (Roomlastele 12:12). Muutused võivad toimuda üleöö või võtta rohkem aega. Julgustan Sind olema kannatlik ja nägema kasvõi väikeseid muutusi enda ümber. See on samm paremuse poole, mis sellest, et pisike.

 

Tekst Eleri Viinalass
Foto Pixabay

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 4/2016 Detsember

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit