Mida teen, kui puutun kokku pool-tõega?


Kristlastena teame kindlasti oma usu põhitõdesid ja kui oleme usus kasvanud, siis rohkemgi. Kui kuuleme mingit teist õpetust, milles on paljut, millega me ei saa nõustuda ning mis on läbinähtavalt vale, siis ei ole meil raske seda tunnistada ja mitte lasta sellel end mõjutada. Paraku ei ole meile tõe ja vale eristamist nii lihtsaks tehtud. Kui meie ette satub õpetus, kus on küll kahtlaseid asju, kuid osa on jälle kõrvale hea kuulata ja südamele vastuvõetav, siis tihti leebume ka õpetuse muude aspektide osas, sest osa on ju õige ja hea. Nii võime kaotada valvsuse ja võtta koos tõega vastu ka eksitusi ning siis on hingevaenlase eesmärk täidetud. Tema üheks kavaluseks on edastada eksitusi koos osalise tõega, et muuta need meile alla neelatavaks, sest täielikku eksitust ei võtaks me kuulda.

 

Piiblist võime lugeda: „Ma ei kirjutanud teile sellepärast, et te tõde ei tea, vaid et te teate seda ning et ühtegi valet ei tule tõe seest.” (1Jh 2:21) Olen isegi kohanud päris erinevaid õpetusi ja nii mõnedki on tundunud osaliselt väga head. Kui olen siis mõnele kogenumale usklikule kuuldust rääkinud, olen imestanud, et kuidas ta saab nii kiiresti väita, et see õpetus on eksitus, kui ta ei tea selle õpetuse kohta kõike ja kui seal on head ka. Mulle on vastatud, et õpetus on Piibliga vastuolus ja et sellega, mis on Piibliga vastuolus, pole mõtet tegeleda, sest järelikult on see õpetus rajatud valele alusele ja hoone, mis on rajatud valele alusele, ei jää kestma. Paulus kirjutab: „Nii nagu te nüüd olete Kristuse, Jeesuse võtnud vastu Issandaks, nõnda käige temas, olles juurdunud ja ülesehitatud temas ning kinnitatud usus, nõnda nagu teid on õpetatud, ja olge ülevoolavad tänus.” (Kl 2:6–7)

 

Ärgem siis laskem endid eksitada, vaid katsugem kõik õpetused, mida kuuleme või loeme, Piibli abil läbi ning õppigem selleks hästi Piiblit tundma. Kui õpetus on kasvõi osaliselt Jumala sõnaga vastuolus, siis ei saa me seda omaks võtta, sest tõe seest ei tule ühtegi valet. Meie kõige kindlam juhis on Jumala sõna ja võime usaldada, et seal on kõik tõde ja täielik tõde.

 

Palve

Armas Jumal, palun aita meil eristada tõde eksitusest ja pool-tõest. Kuitahes keeruliseks ka vaenlane seda ei teeks, ära lase meil kaasa minna millegagi, mis pole Sinust. Palun aita meil paremini Sinu sõna tundma õppida, selle järgi elada ja ära tunda, millised õpetused on Piibliga kooskõlas ja millised vastuolus ning anna meile palun jõudu valest eemale hoidmiseks. Palun juhata meid kõiges ja tänu, et võime Sind ja Sinu sõna usaldada. Jeesuse nimel, aamen.

 

Tekst Laura Jõgar
Foto Pixabay

 

Artikkel ilmus ajakirjas Pluss 3/2018 September

Täisversiooni väljaandest saad lugeda siit